Tak, a je to tady. Poslední rok studentského života, tedy snad. Musím říct, že studentská léta na vysoké, byla volná a velmi příjemná, i když se našlo pár stresujících okamžiků, jako jsou třeba státnice. Ale i přese všechny obavy po 19 letech zakončím svou cestu rámovanou učebnicemi.

Jenže teď nastává záludná otázka. Co dál? Myslela jsem si, že s volbou specializace jsem si jistá a přesně vím, co v životě chci vykonávat za povolání. Když jsem ale po absolvování bakalářského stupně vysoké školy přešla sem do Ostravy na VŠB-TUO, otevřely se mi nové dveře nabízející spoustu možností. Stále se můžu věnovat účetnictví, tak jak byl můj plán při nástupu na výšku, ale také můžu být daňovým poradcem, nebo auditorem, možností je nesčetně. Tak jak se rozhodnout a vybrat si?

Vždy se mi osvědčilo, že dát tomu čas pomáhá. Není nutné se stresovat tím, že nemám jasné, čím chci být. Čas mi ukáže odpověď. Vždyť zrovna tento semestr mě čekají předměty, které mi odpoví, jestli touto nebo jinou cestou.

Poslední rok studia ve mně vyvolává obavy z toho, co bude, ale také radost, protože se těším, až konečně vyrazím do světa. Vím, že se mé starosti změní k nepoznaní od toho, co zažívám nyní, ale tohle čeká každého a všichni to vždycky zvládnou.

Z tohoto plyne poučení pro všechny. Nebojte se, když nemáte jasně stanovenou budoucnost. Časem se všechno vyřeší a uvidíte, kam vás budoucnost zavede. I poslední rok na vysoké škole může být novým začátkem. Tak si užívejte, dokud můžete a nenechte strach z nejistoty, nebo z něčeho nového, nad vámi vyhrát.