Taky si na začátku semestru fotíš rozvrh do mobilu, nebo si každý den otevřeš Edison? Tomu je konec, protože je tu nová aplikace pro studenty VŠB-TUO. Appka je přizpůsobená vaším potřebám, jelikož je vytvořena studenty.

Nápad se zrodil v hlavách studentek Ekonomické fakulty. Denisa Sedláková studuje Informatiku v ekonomice a Nina Simeonová studuje Mezinárodní ekonomické vztahy. Pro noviny Sokolská33 poskytly rozhovor, aby se o nové aplikaci dozvěděli studenti.

Jak vlastně nápad na aplikaci pro studenty vznikl?

Byl to takový spontánní nápad. Nelíbilo se nám, že musíme vždycky otevřít prohlížeč, než jsme si zapamatovaly rozvrh. Škola již aplikaci měla, ale byla nepřehledná a obsahovala v podstatě jen rozvrh, který nebyl velmi funkční a také byla tato aplikace pouze na android. Díky dotazníkovému šetření, které vyplnilo mnoho studentů VŠB, jsme naší aplikaci ušili na míru pro studenty.

Jaké byly začátky?

Krušné. (smích) S nápadem jsme se totiž přihlásily do soutěže Rozsviť svět nápadem, která se konala 23. října 2020. V týmu jsme byli 3. My dvě s kolegou, který zastával funkci grafika.  Vytvořili jsme prototyp aplikace, protože se přece jen lépe hodnotí něco, co už nějakou formu má. Pak jsme vytvořili prezentaci a odprezentovali ji na soutěži. No a vyhráli jsme (smích). Pak jsme kontaktovali pana Ing. Slámu, ředitele Centra informačních technologií, který celou aplikaci zaštiťuje.

Takže jste tým 3 studentů?

To bylo jen na začátku. V současnosti jsme my dvě projektové manažerky celého projektu a máme pod sebou tým 2 grafiků a 2 programátorů. Celkem tedy 6 lidí z různých fakult i jednoho externistu z Ostravské univerzity.

Je to celé na vás, nebo máte nějakého vedoucího?

Máme vedoucího, i když nechává hodně rozhodování na nás, což je dobře. Je jím pan Ing. Sláma, ředitel Centra informačních technologií. Ten nám moc pomohl a stále pomáhá. Současně nás podporuje i rektor univerzity prof. RNDr. Václav Snášel, Csc.

Co všechno aplikace nabízí?

Celá aplikace je propojená se školním systémem. Najdete tam rozvrh, který se přizpůsobuje každému týdnu, takže v lichý týden tam nemáte hodiny, které jsou v sudém týdnu. Ve zkouškovém období je rozvrh prázdný, jelikož se už nevyučuje. Taky tam najdete harmonogram, který je stejný, jako na hlavní stránce v Edisonu. Dále pak lze vyhledat kontakty na profesory napříč celou univerzitou, nebo tam jsou klasické osobní údaje.

Jsou nějaké funkce, o které se aplikace ještě vylepší? Myslím si, že by bylo fajn se přes appku přihlašovat na zkoušky.

Jo, právě přihlašování na zkoušky je součástí appky. Nejenže vidíte, kdy zkoušky jsou, ale také jejich výsledky. Aplikace má taky dark mode a je možné ji spustit i anglicky. Do budoucna bychom chtěli, aby si studenti mohli v appce zobrazit balanc na studentské kartě, zobrazovaly se různé notifikace a dále se musíte nechat překvapit.

Bude aplikace pro všechny typy operačních systémů na telefonu?

Ano, náš prvotní plán byl jen iOS ale rozhodli jsme se jít do toho naplno a bude pro oba operační systémy.

A nejdůležitější otázka na závěr. Jak se appka jmenuje a kdy vyjde?

Bude to VŠB APP a ke stažení je už teď!