Asi si říkáte, proč píšu o Olomouckém kraji, když Sokolská33 se nachází v Ostravě? Tak já vám to prozradím. Olomoucký kraj je totiž má srdcová záležitost a nedám na něho dopustit. Proto se chci s vámi podělit o pár osvědčených tipů, které jsem během let nasbírala.

Město Olomouc

Samozřejmě jako první musím zmínit město Olomouc s nepřeberným množstvím možností, jak si ho užít. Ať už jsou to velké krásné parky, výborné restaurace a kavárny nebo při dešti můžete den strávit v nákupním centru a zakončit ho v kině. Já mám nejraději procházku přes park až do centra města zakončenou v kavárně. Za mě můžu 100 % doporučit kavárnu Trieste, která se nachází na Dolním náměstí hned naproti fontáně. Většinou si objednávám capuccino, které je mimochodem vynikající, a když chci zahřešit, tak si k tomu vezmu nějaký ten dortík. Výběr je obrovský.

Po Trieste můžete zamířit k malé prodejně Faency Fries schované v ulici Ztracená. Poznáte ji hned, napoví vám fronta zákazníků čekající na své vynikající hranolky z čerstvých brambor a s dipem podle svého výběru. Když budete chtít dosáhnout na nejluxusnější příčku, tak si můžete objednat i hranolky posypané hromadou čedaru nebo trhaným hovězím masem.

Taky vám můžu doporučit Rozárium, které je součástí Botanické zahrady. Rozárium se rozkládá na ploše 3,5 ha a čítá přes 600 odrůd růží velkokvětých, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy. Pro milovníky květin je to skvělá volba.

Můžete navštívit i Zoo Olomouc, která je kousek za Olomoucí na Svatém Kopečku. Hned u vstupu Vás potěší sleva pro studenty, protože za celý den zaplatíte jen 100 Kč. Navíc celý komplex je nově rekonstruován a pořád se v rekonstrukci pokračuje, takže se máte na co těšit. Jedním z největších lákadel je nový výběh pro pandy červené.

Když už budete na Svatém Kopečku, zastavte se u kostela, který je nejen krásný svým barokním stylem, ale je od něj nádherný výhled na celou Olomouc. I v noci má své kouzlo. Kostel je nasvícený a výhled na noční ruch města s hvězdami nad hlavou mě baví.

Zbrašovské aragonitové jeskyně
Jako další tip pro vás mám jeskyně, které důvěrně znám, protože už tam pár let pracuji jako průvodkyně. Chloubou jeskyní je nádherná aragonitová výzdoba, která se nachází na jeskyním převisu, takzvané Oponě. Jak vznikla a mnoho dalších důležitých informací se dozvíte na prohlídce. Navíc, když navštívíte jeskyně do konce října, uvidíte i nádhernou výstavu skla, která se nachází v posledním prostoru.
Důležitá informace! Nebude vám tam zima! Jeskyně jsou nejteplejší v ČR, takže si vystačíte i s letním oblečením.

Hranická propast
Naproti Zbrašovským aragonitovým jeskyním uvidíte Hranickou propast, která se nachází na protějším břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka. Dojdete k ní po naučné stezce od železniční stanice Teplice nad Bečvou. Stezkou Vás budou provázet informační tabule, kde zjistíte mnoho zajímavých informací o přírodě kolem vás. Když vyjdete úplně nahoru, nejen že se vám otevře krásný výhled, ale nahlédnete i do nejhlubší propasti na světě, a to je přece něco. V roce 2016 naměřil dálkový ovládací robot hloubku vody 404 m. Podle současných vědeckých hypotéz může hloubka propasti dosáhnout až několika km.

Lázně Luhačovice
Krásné historické lázeňské město se spoustou kaváren a výborných restaurací. Když už budete mít plná bříška můžete se projít promenádou nebo si zajet 2 km od centra a projít se kolem Luhačovické přehrady, kde jsou nádherné výhledy na přírodu v pozadí. Samozřejmě máte možnost ubytovat se v některém z lázeňských domů nebo různých apartmánech (některé nabízí i wellness) a skloubit obojí: nádhernou přírodu a ruch města. Je to jen na vás.

Zdroj fotografií: archiv autorky