Tak nějak bych popsala náš spolek. Šermířský spolek Šumperk, mám-li být přesná. Zabýváme se historickým šermem, fireshow a ligtshow. Jak jsem se k tomuto spolku dostala a jaké byly mé začátky?

Známosti jsou v této době poklad. Nijak jinak to nebylo i s mým začátkem u spolku. Byla jsem pozvaná na oslavu narozenin kamaráda, kde byli i členové spolku. Tehdy jsem si poprvé vyzkoušela točit s ohněm. Letos v listopadu tomu bude 5 let. Slovo dalo slovo a já se k nim přidala. Chodila jsem na tréninky a učila se úplné základy. Co to znamená inspin nebo antispin, hladiny, hybrid, jak se točí vlna a další věci. S pokrokem přicházely i další druhy náčiní. Jedna tyč, dvě tyče, poiky, vějíře, dragona, meče, lana… Díky tomu, že jsem jako malá dělala 5 let mažoretky, mi tyče byly blízké a naučila jsem se s nimi celkem rychle. Horší to už bylo s ostatním náčiním. Zavařený mozek byl přirozenost každého tréninku. A pak přišly tréninky s ohněm, učení choreografie, shánění kostýmu a první vystoupení. Adrenalin proudí v žilách, srdce slyšíte bubnovat v uších, a vy si jen užíváte přízeň publika a celou show. A tak je to pokaždé a s dalším vystoupením si to užíváte víc a víc. Kouzlo ohně je magické a pohlcující, i tak se ale občas najdou lidé, kteří si myslí, že se jedná o tzv. studený oheň. Mám pro vás asi novinku, ale nic takového bohužel neexistuje. Občas se stane, že se člověk spálí, ale to k tomu patří. Stejně jako to, že po prvním vystoupení už nemusíte na depilaci, ani k holičce. Občas kolem vás zavane puch spálených chlupů v nose nebo ožehlých řas. Ale nebojte, když se s ohněm naučíte zacházet, tak fireshow nebude nic nebezpečného.

Občas je možné vyměnit oheň za světlo. S těmito vystoupeními se objíždí zejména plesy. U tohoto vám nehrozí zcela nic. Maximálně uklouznutí na navoskovaných parketách sálu.

K našemu spolku patří i jeho druhá část, kterou je možné nalézt v názvu. Šerm a s tím i historický tábor. Občas jezdíme na akce, kde přes den máme tábor s šermířským vystoupením a večer fireshow. Den předem na akci musíme postavit tábor, což není úplně jednoduché, protože zaprvé ve středověku nic jako šroubky neznali a za druhé, ačkoli se to nezdá, tak částí stanů a středověkého nábytku je opravdu hodně. Aby bylo vše autentické, je nutné si sehnat i historický kostým, přesněji kostým německého měšťana ze 14. století, jelikož přesně tuto dobu náš spolek napodobuje. Omezeni jste střihy, barvou (nechcete přece žlutou, kterou se vyznačovaly lehké děvy), látkou (plátno nebo vlna) i délkou a tloušťkou opasku. Je to hold věda. K oblečení patří samozřejmě také doplňky jako jsou Tašvice, měšce, kožené boty a pro dámy plátýnka na hlavu (ve středověku u žen bylo nežádoucí, aby jim byly vidět vlasy). V kostýmu strávíme zbytek dne, kdy vaříme, vedeme lukostřelbu pro děti a muži v něm i šermují. Občas se nosí i brnění, a to teprve začíná zábava. Jestli si myslíte, že to zvládnete obléct sami, jste na omylu. Vždy je potřeba alespoň jednoho dalšího člověka, protože nasadit kyrys nebo kovová ramena musí někdo druhý. Zkuste se v brnění ohnout, abyste si nasadili kolena! A nejen brnění, ale i některé zbraně jsou velmi těžké. Až někde nějakého rytíře potkáte, potěžkejte si jeho zbroj a meč.

Nejenže v takovémto spolku najdete partu super lidí, naučíte se také zručnosti, akrobacii, úpravě fotek, stříhání hudby, nebo jako já, můžete zabruslit i do výroby a šití kostýmů.

Jak se k něčemu takovému můžete dostat vy? Zcela jednoduše. Zkuste si najít, které spolky ve vašem okolí vystupují (dle vašich preferencí vyberte šermíře nebo fireshow nebo cokoli jiného) a napište jim. Často totiž mnoho spolků hledá nové členy, ale zájem o šermířské umění upadá.

Tak zkuste něco nového!