Zbývají poslední dny zkoušek, a tak se s vámi chci podělit o své první zážitky z univerzity a prvního roku univerzitního života.

První semestr jsem bohužel strávila doma, protože jsem ještě nedostala vízum. Dojela jsem na samý začátek zkouškového období, takže nebyl čas na vzájemné seznámení.

Od začátku letního semestru se situace zlepšila, osobně jsem navštívila výuku a viděla vyučující. První týden studia byl jedním z nejzajímavějších a zároveň nejtěžších – hledáte učebny, všude kolem vás se mluví jiným jazykem než rodným. Je to jako vystoupit ze své komfortní zóny a stát se součástí komunity. Učitelé také chápou, že to není váš rodný jazyk, ale stejně se musíte učit rovnocenně s ostatními studenty.

Pokud bychom měli mluvit o tom, co se mi v prvním roce líbilo, byla by to stipendia a tvorba rozvrhu. V prvním ročníku můžete získat stipendium na každý semestr, pokud splňujete požadavky školy. Velkou výhodou tvorby rozvrhu je, že je na vás, kdy a které předměty si vyberete.

Nevýhodou je sport. Bohužel přímo v centru nejsou žádné prostory pro výuku tělesné výchovy, takže ve většině případů musíte navštěvovat Porubu nebo jiná místa. Na druhou stranu si můžete vybrat sport, kterému se chcete věnovat v prvním i ve druhém semestru.

Protože bydlím v centru, zajímalo by mě, jestli se naše škola přestěhuje do Poruby. Je to docela výhodné, protože téměř všechny fakulty se nacházejí v Porubě a pro studenty, kteří bydlí na kolejích, je to skvělé řešení. Studentům bydlícím v centru však bude cesta do centra trvat déle.

Pro mě je první rok na univerzitě dobrou vzpomínkou a samotná univerzita místem, kde jsem poznala nové lidi.