Jak jsem uvedla v předchozí poznámce, rozhodla jsem se, že po absolvování bakalářského studia v Brně, je potřeba změnit školu. Praha je na mě moc přelidněná, v Olomouci ekonomka není a moje specializace (daně a účetnictví) se nevyučuje úplně všude. Po zvážení všech pro i proti a recenzí od kamarádů nebo bývalých spolužáků, jsem se rozhodla nastoupit do Ostravy a jsem za svoji volbu ráda.

Jak moc je to ale jiné? Nemyslím tím pouze změnu školy, ale také města. Pojďme si to porovnat.

Škola

O hlavních rozdílech jsem psala v minulém článku. Ale nezahrnula jsem tam vše. Ačkoli jsem byla nespokojená na Mendelově univerzitě, oproti VŠB-TUO pár lepších věcí měli.

Jednou z nich bylo více akcí pro studenty. Ať už se jednalo o studentské párty, školní nebo fakultní plesy anebo soutěže o fakultní merch přímo v budově PEFky. Vyžití bylo opravdu hodně, a to mi taky u nás na EKF chybí.

Druhým bodem je moderní budova. Provozně ekonomická fakulta nevypadá vůbec jako historická budova. Jedná se o moderní prosklenou stavbu v městské části Černá pole. Naopak, když přijdete k nám do Ostravy, nacházíme se sice v centru, ale za to v prehistorické budově. Ovšem díky výstavbě nové budovy, která už začala, věřím, že si v roce 2024 budou modernizací obě budovy konkurovat.

Praxe a možnost brigád

Jestli na ekonomce studujete marketing, tak v Ostravě je praxe celkem málo, ale vždy se něco najde. Pro ostatní obory je situace přívětivější. Jelikož je Brno větší, tak má v tomhle výhodu. Volných míst je tam prostě více. Ale kdo chce, ten si vždy to své najde všude.

Příroda

Ačkoli jsem v Brně měla hned vedle školy Arboretum a o kus dál velký park, nedá se to srovnávat s množstvím zeleně, kterou najdete v Ostravě. Kamkoli se hnete máte co 50 metrů alespoň malý parčík s několika stromy. Přijdete si, jako byste vůbec nebyly v největším krajském městě. Stejná situace platí, i když zavítáte do centra. Moc se těším, až nastane jaro ve své plné síle, všude bude opravdu zeleno a začnou kvést květiny. Jestli myslíte, že je Ostrava pořád tak špinavá, že bílé prádlo sundáte ze šňůry černé, tak se nemusíte bát. Ostrava je už mnohem čistší a lépe se tu dýchá.

Bary, restaurace a čajovny

Asi jediná věc, kterou lze srovnat. Každé město má své unikáty, ale najdete tu i stejné restaurace jako například AMICI.

Finance

Díky růstu inflace se všude zdražuje. Přiznám se, že nevím přesně, jak jsou na tom pronájmy bytů, ale zbytek můžu z pohledu denní studentky docela dobře porovnat.
Jako první porovnám bydlení na kolejích. Když bych chtěla lůžko ve 3lůžkovém pokoji, tak v Brně rozhodně zaplatím více. Rozdíl je sice do 500 Kč (záleží, jak moc moderní budovu preferujete nebo, jestli chcete buňkový systém), ale pro studenta je i 500 Kč hodně.

Při přepravě a využití šalinkarty nebo ODISky  vítězí opět Ostrava. Zde už je rozdíl cca 1.500,- Kč. Jestli zaplatíte 1.000,- Kč za ODISku na celou Ostravu na celý rok, nebo 700 Kč za šalinkartu na 3 měsíce, je obrovský rozdíl pro vaši peněženku.

Jelikož si ráda chodím posedět do čajovny s přáteli, tak jsou ceny v těchto druzích podniku pro mě důležité. Rozdíl oproti Brnu je pouze v desítkách korun, ale pro mě jako pro studentku, která počítá každou korunu, se hodí opravdu vše. A ačkoli je nižší cena, nemůžu to stejné říct o kvalitě. Kvalita čajů nebo vodních dýmek je v obou městech srovnatelná. Stačí si najít ty správné podniky.

Celkově shrnuto, jestli si chcete ve škole se spolužáky užívat školní plesy a párty, tak je pro vás spíše Brno. Jestli se chcete učit, mít nízké náklady a za ušetřené peníze si zajít třeba na párty do města, tak rozhodně volte Ostravu. Je tu krásně a levně.