Není zcela obvyklé měnit školu po ukončení bakalářského studia, když chcete pokračovat dál. Možné to však je, i když ne tak úplně lehké – doslova „jak znovu nastoupit do prváku po střední škole“. Ale také to znamená nový start! A to je přesně to, co jsem potřebovala.

Původně jsem studovala Mendelovu univerzitu v Brně, ale bohužel se mi tam některé aspekty studia nelíbily. Proto jsem se rozhodla, po dosažení bakalářského titulu, změnit školu. VŠB-TUO jsem nikdy na vlastní oči neviděla, v Ostravě jsem byla asi 3x za celý život, ale to mi nezabránilo se přihlásit na ekonomickou fakultu a začít studovat.

Ačkoli to byla má svobodná volba, připadala jsem si první týden jako uprostřed bouřlivého moře. Nové neznámé tváře, nový labyrint budov, a hlavně, zcela nový systém učení. S novým školním informačním systém jsem se začala seznamovat už o prázdninách. Díky instruktážnímu emailu byl Edison i LMS hračka. Horší to bylo při nástupu do školy. Přiznám se, že bez mapy na školním webu jsem první 2 týdny neudělala ani krok, dokonce jsem se asi 2x ptala na vrátnici. Pak už mi to spletité bludiště začalo dávat smysl a mohla jsem chodit bez telefonu v ruce.

Vůbec nejtěžší bylo zapadnout mezi spolužáky a seznámit se s profesory a jejich požadavky k učivu. Doufala jsem, že budeme mít hodně společných projektů, jak jsem to zažila na bývalé škole, ale opak byl pravdou. Za celý první semestr jsme měli pouze 1 projekt ve čtyřčlenné skupině. I to mi ale stačilo k tomu, abych se seznámila. Najít si někoho, s kým můžete spolupracovat, sdílet materiály a toho, kdo vám všechno pošle, když onemocníte, je zcela zásadní věc. Pokud zůstanete zcela sami, zbytečně si uděláte celé studium těžší. Kamarádi přijdou vhod i tehdy, když nevíte, jak něco ve škole funguje. Takhle jsem se čas od času vyptávala spolužáků, na některé věci ve škole. Divím se, že jsem je občas už se všemi otázkami neštvala.

Zvyknout si na nový způsob učení taky nebylo lehké. Přišla jsem na to hned na úvodním testu z Makroekonomie B. Ano, pohořela jsem a bídně. Ale učivo je nastavené tak, že, co pokazíte na začátku, můžete dohnat během roku. A přesně to mě zachránilo.

Takže hlavním cílem za první 2 týdny je seznámit se a neztrácet hlavu při nepovedeném testu.

Ale teď k největšímu strašáku každého semestru. Zkouškovému! Musela jsem zapomenout na starou školu a jak to fungovalo tam. Tohle bylo něco úplně jiného. Naštěstí jsem nezahálela a začala plnit zkoušky v předtermínech. Díky tomu mi v lednu zbývaly pouze 3 předměty. I ty jsem nakonec úspěšně splnila a zkouškové jsem skončila s pěknou časovou rezervou. Rozhodně to chtělo hodně učení, občas se k učebnicím doslova dokopat a neprokrastinovat u počítače, ale stálo to za to.

Co si z toho celého vzít? Ačkoli se rozhodnete jít studovat jinam, a ze začátku to vypadá jako nemožná věc, nebo že se to nedá zvládnout, věřte si. Když vložíte více času do samostudia a najdete si kamarády, kteří vám případně vysvětlí, jak to na škole funguje, tak může být změna školy i příjemnou procházkou.