Jaký byl pro nové studenty jejich první semestr na Báňské? To jsem se pokusila zjistit od svých kamarádů.

Jak podle vás probíhal první semestr?

K1: První semestr byl pro mě dost náročný, jelikož vysoká škola je pro mě úplně nová zkušenost. Mezi střední a vysokou školou je velký rozdíl. Nejsem zvyklá na systém “udělej si všechno sám” a taky nemám žádný vztah s učiteli, takže i teď si na to teprve začínám zvykat.

K2: Za mě osobně jsem byla ráda, že většinu času výuka probíhala prezenčně. Taky mě těšilo, že jsem se  mohla osobně seznámit se spolužáky, s profesory a celkově i s prostředím fakulty. Ze začátku se nám profesoři snažili hodně pomáhat tím, že nám říkali, co a kde najdeme a seženeme, což mi hodně pomohlo, protože každá škola je jiná a dlouho mi trvá než něco najdu.

Co se nejvíce liší od středoškolské výuky?

K1: Asi přístup učitelů. Na střední škole se nám více věnovali, kdežto na vysoké mají za úkol nám předat jejich učivo, a to, jak se to naučíme je jen na nás.

K2: Stoprocentně to, že se tady člověk musí víc učit, osamostatnit se a nečekat, že všechno dostane, tak zvaně zadarmo. Liší se i přístup profesorů/učitelů. Na střední škole vám učitel všechno připravil, nachystal a většinu věcí dělal za vás. Tady, jak už jsem říkala, se člověk osamostatní a je to tak i lepší. Přijde na to, v čem je sám dobrý a co mu jde a nebo naopak v čem se musí zlepšit.

Liší se i přístup pedagogů?

K1: Rozhodne se liší. Všimla jsem si hlavně toho, že pedagogové mladšího věku mi dokážou učivo lépe vysvětlit. Protože dávají příklady z reálného života, a tak ho pochopím rychleji. Ti starší “stará škola” ti nikdy nezmění svoje učící praktiky.

K2: Úplně mi nepřišlo, že se liší. Jde jim o to předat nám všechno, co můžou a naučit nás co je potřeba, ale samozřejmě, že třeba v tělocviku, se k vám člověk nebude chovat tak jako v jiných předmětech.

Jaký máte názor na stavbu nové fakulty v Porubě? Vyplatí se to?

K1: Za mě super nápad, který se měl ale realizovat pár let zpátky, protože co jsem slyšela, tak by to mělo začít až za 3 roky, a to je za mě pozdě.

K2: Podle mě je výhodou, že všechno bude pohromadě a člověk se potká s více lidmi našeho věku.

Zdroj úvodnej fotografie: pexels.com Stanley Morales