Pro studenty vysokých škol vyhlašuje firma TietoEVRY letos už druhý ročník soutěže Rozsviť svět nápadem. Pokud v hlavě máte nějaký nápad, o kterém si myslíte, že by stál za realizaci, přečtěte si rozhovor s jedním z organizátorů akce – Michalem Křemenem.

Jaká je hlavní myšlenka projektu Rozsviť svět nápadem?

Záměrem bylo propojit studenty a jejich nápady s pozitivním dopadem do veřejného prostoru a informačních technologií. Je radost vidět, když studenti mohou pracovat na něčem, co dává smysl a pomáhá. O to víc, když to „něco“ jim může navíc splnit třeba ročníkový projekt, nebo dokonce vyrůst ve vlastní byznys.

Co musí studenti pro přihlášení do projektu udělat či splňovat?

Nemůže to být jednodušší. Stačí být studentem nebo studentkou vysoké školy v Moravskoslezském nebo Jihomoravském kraji. Dále stačí sestavit menší tým (maximum jsou 3 členové), jít na www.rozsvitsvetnapadem.cz a tam si vybrat téma nebo dodat vlastní nápad. Na stránkách se také týmy mohou do soutěže rovnou zaregistrovat.

S jakým nápadem je možné se do projektu přihlásit?

Pokud si studenti nevyberou z nabídky, která je letos ovšem skvělá, mohou přijít s tématem vlastním. Takové téma by především mělo něco zlepšit ve společnosti pomocí IT. Bližší informace jsou na webových stránkách.

Jakmile se student přihlásí, co se děje dále?

Tým zaregistrujeme, dodáme mu veškeré informace a pozveme všechny jeho členy na zahájení soutěže, která proběhne 1. listopadu. Pak mají soutěžící měsíc na to, aby na tématech pracovali. Není to jen o kódování nebo hluboké ekonomické analýze. Je důležité dát hlavy dohromady a stručně popsat, jak by výsledek mohl vypadat, jak bude fungovat a jaký přínos bude mít. To je to, co nás zajímá.

V průběhu listopadu pak chceme týmy podpořit tutoriály s našimi odborníky na témata „Jak prodat myšlenku“, „Jak řídit projekt“ nebo „Software life cycle“, které jim mohou v soutěži pomoci. Na konci listopadu studenti své projekty odevzdají a 9. prosince proběhne finále. Odborná porota vybere vítěze. No a pak už jsou to jen „samé parády, přehlídky, vycházky a hlavně peníze“ (smích).

Jedná se o druhý ročník akce. Sledujete projekty z prvního ročníku? Pokračují?

Ano. I letos nabízíme možnost vybrané nápady dále akcelerovat. V loňském roce tuto možnost využily dva týmy a jeden, který v soutěži vlastně jen hostoval. Dvě firmy a jedno aplikované řešení pro univerzitu bereme jako slušný výsledek.

Podobných programů pro studenty je vícero. V čem je unikátní právě ten váš?

Nemáme ambici z toho dělat nějaký globální marketingový projekt s velkým humbukem. Je to „rodinná“ soutěž na pohodu. Je o lokálních vysokých školách a o reálných tématech, která mohou mít viditelný dopad přímo tam, kde studenti žijí. Máme skvělou porotu, jejíž někteří členové chtějí pomoci nápady dále rozvinout radou nebo svými kontakty. Studenti mohou také zkusit reálnou stáž v TietoEVRY. A jen dodám, že deadline pro přihlášení do soutěže je 24. říjen!

Zdroj fotografii: Archív respondenta