Je půlka září, prázdniny jsou dávno pryč a kulturní nadšenci plesají – začala nová divadelní sezóna v Divadle Mír. Dlouho očekávána premiéra (už na ni kvůli opatřením proti šíření onemocnění Covid- 19 čekáme téměř rok!) inscenace komedie Chlap na zabití, z pera významného francouzského divadelníka a režiséra Francise Vebera, se ve středu dočkala plného sálu a my byli u toho. Jaká byla atmosféra a o čem byla hra, vám nastíníme v následujících řádcích.  

Představte si to: jste nájemný vrah a čeká vás veledůležitý úkol – zabít korunního svědka, který má během odpoledne dorazit do justičního paláce, naproti němuž jste se ubytovali. Vedle vás však bydlí labilní fotograf s nevyřešenou minulostí, který vás od vaší neodkladné záležitost, na kterou potřebujete klid a maximální soustředění, pořád ruší a vyžaduje vaši pozornost citovým vydíráním. No, nezabili byste ho? Málem by vám však ušetřil práci, kdyby to ta trubka byla bývala vydržela. Trubka však praskla a „oběšenec“ vám zůstal na krku. Před hotelem plno policajtů a vás nesmí nikdo vidět. Číšníkovi tedy slíbíte, že neúspěšného sebevraha na chvilku pohlídáte, než se dá dohromady a pak si zase půjdete každý po svých, jenomže to tak jednoduché nebude. Oběšenec se však nevzdává a pokusí se sám sebe sprovodit ze světa jinak. Vy mu však ve svém zájmu pomůžete a v důsledku toho v něm vzbudíte sympatie, on z vás cítí něco dobré a chce, abyste mu pomohl dostat zpět jeho ženu Louisu, která momentálně žije s psychiatrem Wolfem. Donutí vás zavolat na psychiatrii, abyste se vydával za jeho přítele a oznámil jste jim, že spáchal sebevraždu. Teď začne ta pravá mela a nespočet vtipných situací a nedorozumění – ve vašem pokoji čeká nabitá puška; naštvaná Louisa stojí ve dveřích a čeká na výměnu názorů s oběšencem Pignonem; omámený Ralph se bezvýsledně snaží zamířit; doktor Wolf se marně snaží přijít na to, kdo vlastně je a co komu píchnul a zmlácený policista je zamknutý v koupelně. A za to vše může chlap, který je prostě na zabití. Tak aspoň, že ta roleta už drží.

V hlavních rolích se objevili Michal Sedláček v roli fotografa a zároveň beznadějně zamilovaného muže Pignona a Albert Čuba v roli nájemného vraha Ralpha, který se však Pignonovi představí jako Jean Martin (což je shodou okolností stejné příjmení, jako to, které měla Pignonova láska Louisa za svobodna – možná příbuzní?). Je třeba představit i Pignonovu (bývalou) manželku Louisu v podání Kristýny Lipinové a úslužného (až otravného) číšníka Ondřeje Malého. Současného přítele Louisy a hlavního soka Pignona doktora Wolfa ztvárnil Robin Ferro, zamčeného policistu pak Jan Vrbacký.

Oba hlavní představitelé podali takové výkony, že se obecenstvo několikrát neubránilo potlesku i během představení a celým sálem se rozezníval hlasitý smích. Když si vzpomenu na akrobatické kousky, které tam „pod vlivem“ sedativ a následně amfetaminů předváděl Albert Čuba, ještě teď mě za něj bolí záda a jsem stále fascinovaná tím, jak se při všech kreacích dokázal nezranit. Hru měli nastudovanou na jedničku, situace do sebe perfektně zapadaly a věřím, že všechny diváky bolí bránice ještě teď. Příběh zároveň diváky utvrdil v tom, že naděje umírá poslední a to, co nebo kdo doopravdy jsme, se ukáže, až když se dostaneme do situace, ve které jsme nečekali, že se kdy octneme.

Na komedii Chlap na zabití můžete zajít během celého září až do vyprodání vstupenek (takže bych si, být vámi, pospíšila). Další termíny budou na webových stránkách zveřejněny brzy, proto bedlivě sledujte stránky Divadla Mír, protože „kdo se směje naposledy, ten chodí do Míru!“

 

dr. Wolf (Robin Ferro) s injekcí sedativ v ruce
Deprimovaná Louisa (Kristýna Lipinová)
Udivený číšník (Ondřej Malý)
Oficiální plakát

Foto: Jan Lipovský