pátek 27. srpna se uskuteční pátý ročník charitativního Běhu zoo Ostrava. Tentokrát můžete nohu k dílu přiložit pro luskouny. Výtěžek ze startovného totiž letos poputuje na stavbu a provoz záchranného a rehabilitačního centra pro kriticky ohrožené savce, luskouny ostrovní, na Sumatře v Indonésii. Online registrace běžců končí již v pondělí 23. srpna.

Běh Zoo Ostrava pro luskouny se bude konat 27. srpna 2021 od 18 hodin. Poběží se přírodním areálem ostravské zoologické zahrady. Vybrat si můžete z různých délek tras – 480 m, 2,5 km a 5 km. Nejedná se vyloženě o závod, zúčastnit se mohou běžci všech výkonnostních i věkových kategorií.

A kdo že to ti luskouni jsou? Luskouni ostrovní jsou zcela unikátními savci, kteří jsou pokrytí šupinami vzniklými přeměnou chlupů. Vyskytují se v prostředí jihovýchodní Asie od Myanmaru po Vietnam, na Malajském poloostrově nebo na ostrovech Sumatra, Jáva a Borneo. Jsou převážně noční tvorové, jejich potravu tvoří především mravenci a termiti, které loví pomocí dlouhého jazyka. Luskouni jsou na pokraji vyhubení. Na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody je luskoun ostrovní řazen v kategorii kriticky ohrožený. Jedním z důvodů, proč jsou loveni, jsou už zmiňované šupiny – některé tradiční kultury věří v jejich údajné léčivé či magické účinky. Kromě toho jsou luskouni v Asii konzumováni jako luxusní delikatesa.

Nyní máte šanci se do mezinárodního projektu na záchranu luskounů ostrovních zapojit i vy! Díky vaší účasti na běhu se doufejme podaří zachránit jedinečný živočišný druh před úplným vymizením z naší planety!

Ale pozor! Online registrace běžců končí už v pondělí 23. srpna, poté bude v případě volné kapacity možné vstupenky zakoupit ještě na místě, ale za vyšší cenu. Více informací o charitativním běhu včetně registrace najdete zde.

Zdroj: oficiální grafika pořadatele, zoo-ostrava.cz

 

Zdroj titulní fotografie: Lucie Čížmářová