Blížící se období letních prázdnin vždy, pro mnohé z nás, znamenalo cestování do zahraničí. Prázdninové diskuze často směřovaly ke sdílení zážitků z cestování anebo k rozhodování, zda se raději podíváme k moři nebo na hory. Ovšem v loňském létě cestování nabralo i jiných rozměrů. A není tomu jinak ani letos.  

Koronavirová pandemie zasáhla mnoho oblastí a jednou z nich je právě cestování mezi hranicemi států. Cesty do zahraničních destinací byly pro nás v souvislosti s prázdninami a dovolenými ještě donedávna samozřejmostí. Vážili jsme si jich dostatečně?

Pokud se chystáte vyrazit na cestu k moři i letos, pravděpodobně se potkáte s několika podmínkami, které budete muset při vstupu do vaší vysněné destinace splnit. Většina zemí vyžaduje vyplnění příjezdového formuláře, kde turisté zemi sdělí své osobní údaje a místo, na kterém se budou nejčastěji zdržovat. Pro roadtripy je to sice trochu bezpředmětný údaj, ale budiž. Také je téměř vždy nutné prokázat se bezinfekčností kvůli viru covid-19. To lze buď negativním testem, průkazem o prodělané nemoci či očkovacím certifikátem. Ale pozor, neberte tyto věty jako návod pro bezpečné vycestování, od toho jsou připraveny jiné texty, umístěné na příslušných webových stránkách. Podmínky se mění ze dne na den a jsou pro každý stát jiné, proto je vhodné být na pozoru.

Ruku v ruce s touto situací se společnost mírně dělí na dva tábory. Jedni jsou pro vycestování ochotni podstoupit procesy a náklady spojené s často několikanásobným testováním a vyplňováním příjezdových formulářů. Setkáme se ovšem i se zástupci druhé skupiny, kteří kvůli těmto nepříjemnostem cestování do zahraničí odmítají a někteří jej dokonce považují za nezodpovědnost.

O tom, co je nebo není zodpovědné, by se dalo polemizovat. Po splnění všech bezpečnostních podmínek a vhodného a zodpovědného chování na cestách je cestování aktivitou, která je naprosto v pořádku a v souladu s aktuální situací. Pokud máte vysněnou zahraniční destinaci, na jejíž návštěvu se už dlouho těšíte, tak se nebojte si své sny plnit. Někteří nemusí souhlasit, ale berme v potaz, že do cestování za hranice nejsme nuceni. Pokud se rozhodnete zůstat doma v Česku (nebo na Slovensku), tak i zde existuje mnoho krásných míst, které si návštěvu zaslouží a vaše dovolená bude mít vše, co jste si přáli. Je to jen o preferencích.

Myslím, že období letních prázdnin patří mezi oblíbenou část roku většiny z nás a je na každém, jak svůj volný čas využije. Ať už cestováním do zahraničí nebo ve své vlastní zemi. Obojí je v pořádku a každý z nás si vysněný odpočinek po neobvyklém posledním roce a půl zaslouží.

A jak cestování v době pandemické vnímáte vy? Plánujete prázdniny v zahraničí nebo se chystáte objevovat krásy Česka či Slovenska?