Mať titul z vysokej školy v mnohých prípadoch už dnes nestačí. To, čo každého zamestnávateľa vo vašom životopise zaujme, sú vaše pracovné skúsenosti a práve preto je dôležité začať pracovať už popri štúdiu. Potencionálny zamestnávateľ tak bude vedieť, že máte vytvorené pracovné návyky, zaujímate sa o svoj odbor a chcete sa v ňom neustále zlepšovať.

Nájsť tu správnu prácu či stáž môže byť niekedy ťažké. Priamo v kampuse VŠB – TUO v Porube nájdete kariérne centrum, ktoré vám pomôže s vašimi prvými krokmi na trhu práce. Okrem toho, že prináša zaujímavé rozhovory s ľuďmi priamo z praxe, v priebehu prípravy na trh práce ponúka tiež rôzne konzultácie a služby.

V súčasnosti sa môžete na stránkach kariérneho centra prihlásiť na akcie, ktoré vám pomôžu vyladiť svoje CV k dokonalosti a poradia vám, ako uspieť na trhu práce. V rámci služieb toto centrum dokonca ponúka profesionálne fotenie na životopis či konzultáciu profilu LinkedIn. Výhodou je, že pristupuje ku každému študentovi individuálne a stretnutia prebiehajú v dohovorenom termíne prostredníctvom hovoru v aplikácii Microsoft Teams alebo osobne v areáli VŠB – TUO v miestnosti C110 v tzv. kruhovke. Počet miest je však obmedzený, rovnako, ako aj termín prihlásenia, takže ak máte záujem sa niektorého z kurzov zúčastniť, prihláste sa čím skôr.

Ak si nie ste istí, akým smerom sa má vaša kariéra uberať, KC ponúka aj individuálny koučing, kde vás pomocou rôznych vybraných techník kouč nasmeruje tak, aby ste si dokázali ujasniť priority, našli svoju vlastnú cestu a dá vám tipy, ako na nej vytrvať a dosiahnuť svoje ciele. Na koučing je taktiež nutné sa prihlásiť a vybrať si kouča, s ktorým absolvujete ideálne celý kurz. Jednotlivé sedenia prebiehajú on-line, prostredníctvom aplikácií Skype a Zoom.

Kariérne centrum má tiež svoj vlastný k+ portál dostupný v rámci stránok univerzity, na ktorom nájdete desiatky príležitostí k spolupráci s rôznymi zamestnávateľmi. Do tohto portálu je nutné sa prihlásiť a ponuky práce tu nájdu nielen absolventi, ale aj študenti, ktorí majú záujem praxovať popri škole. Nájdete tu dôležité profily zamestnávateľov, pracovné úväzky, trainee programy či odborného brigády, ale aj zákazky pre freelancerov a témy na bakalárske, a diplomové práce.

Nakoľko je portál prepojený s Edisonom, registrácia do neho zaberie naozaj len chvíľku. Následne si na portáli môžete vyplniť profil, v ktorom uvediete svoje preferencie, ako je miesto výkonu práce, obor záujmu, či typ spolupráce. Môžete tam taktiež uviesť svoje záujmy a ďalšie zručnosti.

Pokiaľ si stále lámete hlavu nad tým, v akom odbore či firme by ste chceli pracovať, nezúfajte, nakoľko sa môžete prihlásiť na rôzne stáže priamo do kariérneho centra. Stačí, keď pošlete svoje CV na e-mail karierni.centrum@vsb.cz. A na webovej stránke vyplníte do 6.6.2021 dotazník, v ktorom budete mať okrem iného možnosť zvoliť si niektorú zo štyroch aktuálne ponúkaných stáží.

V prípade, že vás baví písať články, vymýšľať príspevky a práca so sociálnymi sieťami, tak stáž Marketing, copywriting a grafika bude pre vás to pravé. Ak sa skôr zaujímate o podnikanie a máte chuť rozvíjať svoje podnikateľské nápady, viac sa o tejto oblasti môžete dozvedieť v stáži Podpora podnikania.

Pokiaľ máte vodcovské schopnosti a pri práci s informáciami sa cítite ako ryba vo vode, odporúčam vám zvoliť si stáž PR, eventy a komunikácia. Keď by ste radi získali skúsenosti v personalistike a zlepšili si svoje komunikačné schopnosti, je pre vás stáž Poradenstvo a konzultácia to pravé.

Na spomínanou webe tiež nájdete informácie o jednotlivých stážach a tiež o tom, čo vás v rámci nich čaká a neminie.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com