I tento rok proběhla akce Green Light StartUp Show. Běžně se tato akce koná v porubské aule VŠB – TUO, ale  letos proběhla netradičně on-line. Pro přenos byly použity prostory planetária Hornicko geologické fakulty. Do letošního, osmého, ročníku bylo vybráno 11 projektů, které byly na začátku krátce představeny. Celou prezentaci přímo na pódiu pak mělo 5 z nich. Některé z nich Vám v následujících řádcích také přiblížím.

ReNa je projekt, za kterým stojí Jaroslav a Kateřina Klimešovi společně a jejich kamarád. Ten je aktivním sportovcem ve střeleckých disciplínách, při kterých vzniká mnoho odpadu. Vyvinuli proto efektivní způsob, jak nábojnice rozdělit na jednotlivé části a separovat plast a kov. Právě tato separace hraje zásadní roli, protože díky ní lze získat jednodruhový vstupní materiál vhodný pro regranulaci. Provozovatelům střelnic tak pomohou splnit jejich zákonnou povinnost týkající se zpracování odpadu. V České republice neexistuje firma, která by tento odpad dokázala zpracovat. Při jejich prezentaci bylo zmíněno, že podobnou problematikou se zabývá jen jedna v Anglii, která však nemá proces zpracování takto promyšlený a stejně jim vzniká odpad.

Za dalším projektem ControlMe stojí Jakub Špaček a Denis Havlena. Za normálních okolností často využíváme různé služby jako jsou kavárny, restaurace, sportovní centra a podobně. Jak ale tyto služby jednoduše ohodnotit? ControlMe je novou formu předávání reakcí. Stačí načíst QR kód a v několika sekundách ohodnotit konkrétního zaměstnance, službu nebo třeba produkt. Zmíněný kód najdete třeba u pokladny, na účtence či u vchodových dveří. Když ohodnotíte službu, tak můžete získat i odměnu, například ve formě slevy. Nejenže se to vyplatí, ale navíc tak můžete pomoci služby zkvalitnit.

Přichází na řadu projekt Mikuláše Hurty, studenta naší univerzity, s názvem Nilmore. Na výrobu jednoho trička padne skoro 3 000 litrů vody a zároveň každých 10s umírá člověk z nedostatku pitné vody. Tento paradox ho inspiroval k založení nové značky oblečení. Vyvinul plně cirkulární textil, který dosahuje nejnižších environmentálních dopadů ze všech běžně dostupných materiálů. Vedle ekologičnosti nově vyvinutý materiál vyniká svou lehkostí, prodyšností, příjemným omakem a lehkou údržbou. Zákazník může oblečení, který si u Nilmore dříve zakoupil, vrátit po libovolné době. Následně ho zrecyklují do nového vlákna, ze kterého vyrábí zase nové látky a oblečení. Vytvořili tak vůbec první plně cirkulární oděvní model na světě.

Jeden netechnický projekt se přecejen našel, a to Šifrománie, konkrétněji tedy hra Stezka, kterou prezentovala Jiřina Rauerová. Hra je určená pro lidi v domovech důchodců, dětské domovy a rehabilitační zařízení. Obsahuje hrací kartičky větší velikosti pro lepší čitelnost, jenž jsou vyrobené z pevnějšího materiálu, díky kterým si hráči procvičí paměť, jemnou motoriku a pohybovou aktivitu, a nemusí tak každodenně jen koukat na televizi či luštit křížovky.

Jonggle je projekt, jehož zakladateli jsou Jáchym Cvrček, David Havrlant a Ondřej Merta, studenti gymnázia PRIGO. Jonggle funguje na principu sdílené ekonomiky, jako například Uber nebo Airbnb. Aplikace pro sdílený 3D tisk spojuje zákazníky s designéry (návrháři 3D modelů) a makery (majiteli 3D tiskáren). Starají se o kompletní cestu, od nápadu přes navrhování 3D modelu až po tisk a následně platbu dopravu přímo k zákazníkovi.

Pro představení projektů následovala přestávka pro zhodnocení projektů, která byla vyplněna koncertem kapely Nedivoč. Člověk si tak alespoň na chvíli připadal jako účastník, který sedí přímo v planetáriu, a byla to příjemná kulturní vložka.

Jakmile bylo rozhodnuto, DJ Lowa mohl postupně vyhlásit vítěze všech pěti cen. Vítězný projekt Nilmore získal 150 000 Kč, druhou cenu ve výši 70 000 Kč, získal projekt ReNa a 30 000 Kč si odnesl tým Jonggle. Cenu SDE software solutions ve výši 30 000 Kč získal projekt Grincell zaměřený na ekologické pěstování a cenu rektora obdržel tým AnthonyApp, jež řeší problematiku dopravy a parkování pomocí mobilní aplikace. Všem vítězům gratuluji a mají můj obdiv pro svůj zápal pro věc.

Zdroj úvodní fotografie: Greenlight.vsb.cz