V dnešní době asi pořád málokdo ví, co to boccia [boča] vlastně je. Jedná se o sport podobný francouzskému pétanquu. Určený je lidem s těžkým tělesným postižením. Hráči ve hře používají koule dvojí barvy – červené a modré, které házejí či spouštějí ze speciální rampy. Klíčová je přesnost i razance. Já sama se tomuto sportu věnuji už více než 4 roky. Přišla jsem k němu v podstatě náhodou, když mě u nás na vesnici oslovil neznámý pán s tím, že jeho syn hraje bocciu a mně by se to mohlo taky líbit. Nic víc neřekl a odešel. Později jsem na něj začala shánět kontakt, abych se dozvěděla víc. Za pár měsíců jsem šla na první trénink a od té doby už mě to nepustilo. Je to pro mě jedna z mála možnosti, jak sportovat a realizovat se.

Náš sportovní klub HSC Havířov před pár dny spustil fundraisingovou kampaň s názvem UKAŽKOULE! Kampaň #UKAŽKOULE! Odkazuje nejen na herní náčiní (míče neboli koule), kterým sportovci s handicapem hrají, ale především na fakt, že překonat vrozené postižení nebo vážný úraz a přistupovat k životu s omezením aktivně, je obrovská výzva. A právě tito hráči s handicapem vyzívají, prostřednictvím informační a fundraisingové kampaně, ostatní lidi, aby taky “ukázali koule” a poslali finanční prostředky boccistům, aby se i ti mohli naplno věnovat svému milovanému sportu. Vybavení není levné. Třeba zmiňovaná rampa přijde na víc než 20 tisíc.

Jirka Marsín byl normální zdravý kluk. Hrál hokejovou extraligu za třinecké dorostence. Ale jen do chvíle, než nezvládl vyjížďku autem. Z havárie vyvázl živý, ale na vozíku. Takových, často velmi krutých příběhů znají v havířovském Handicap Sport Clubu (HSC) řadu a rozhodli se jít s nimi na světlo světa. Hlavními tvářemi kampaně jsou již zmiňovaný Jiří Marsín, dále Václav Herzinger a moje maličkost.  Nemluvíme jen za sebe, reprezentujeme i své spoluhráče z klubu s podobnými osudy. Společné máme to, že nikdo z nás se v životě nevzdal, naopak jsme všichni “ukázali koule” a aktivně se věnujeme sportu.

Organizátoři nabízejí dárcům několik možností, jak boccisty finančně podpořit. Buď lze přispět libovolnou částku přes dárcovskou aplikaci přímo na stránkách www.ukaz-koule.cz. Finanční prostředky lze také posílat přímo na účet veřejné sbírky 2701190379/2010. Fungují také oblíbené DMS, a to ve formátu DMS UKAZKOULE 30 nebo DMS UKAZKOULE 90, které odešlete na telefonní číslo 87 777, přičemž boccisté obdrží 29 Kč nebo 89 Kč. Pokud by dárce chtěl za své peníze i nějakou odměnu, může si ji vybrat na portále Hithit.cz.

Máme také silné spojence mezi zdravými sportovci, kteří se rozhodli s úspěchem akce pomoci. Ke kampani se připojují sportovní kluby, jako jsou ostravský Baník, extraligové volejbalistky ze stejného města, hokejisté AZ Havířov a Oceláři Třinec. Své jméno s výzvou spojují ale také jednotlivci – český reprezentant v atletice Pavel Maslák nebo profesionální triatlet Petr Vabroušek.

Kampaň #UKAŽKOULE! je veřejnou sbírkou, kterou organizuje Handicap Sport Club Havířov. Klub nabízí sportovní vyžití pro sportovce s postižením a je největším a nejúspěšnějším sportovní klubem v České republice zaměřeným na bocciu. Stará se o tři desítky sportovců z celé Moravy s vrozeným těžkým handicapem nebo po vážném úrazu. V jeho dresu hraje 6 českých reprezentantů, jsou mezi nimi i účastníci paralympijských her.

Titulní fotografie: Facebookový profil HSC Havířov
Fotografie: oficiální grafika pořadatele

Privacy Preference Center