V dnešnej dobe, hoci veľmi komplikovanej, je remeslo opäť na vzostupe. Preto sme sa rozhodli priniesť vám sériu o remeselníkoch, ktorí vám predstavia nie len seba, ale aj svoje remeslo. Nechajte sa vtiahnuť do tajov ručnej, poctivej práce a prečítajte si prvý diel našej série, ktorý sa zaoberá kováčstvom.

Kováči boli od pradávna neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti. Od objavenia železa bola ich práca potrebná naprieč celou históriou a ich výtvory neboli používané len k vojnovým účelom, ale aj k skrášľovaniu domov či samotných ľudí.

Slovania boli v tomto remesle veľmi vyspelí. Už v deviatom storočí zvládli výrobu ocele. Časom sa z nich stala neoddeliteľná súčasť spoločnosti a kováč sa našiel v každej dedine. Zameriavali sa najmä na výrobu roľníckych nástrojov a remeselných potrieb, ako aj pomôcok do domácností. Najvyššej popularite sa remeslo tešilo začiatkom feudalizmu.

U slovanských kmeňov boli kováči považovaní nie len za remeselníkov, ale aj lekárov či ochrancov obcí pred zlými duchmi. Vďaka ich práci s ohňom mali veľmi blízko ku keltským šamanom a tak im boli pripisované magické schopnosti. Ľudia ich mali za pánov ohňa, v spoločnosti boli vysoko rešpektovaní.

Ako je to však s kováčmi dnes? Prečítajte si rozhovor s kováčom Matúšom Czánom, ktorý vám poskytne náhľad do svojho remesla.

Čo ťa viedlo k tomu, aby si študoval umelecké kováčstvo?
M: Môj otec. Ešte pred tým som však chodil na umeleckú školu.

Myslíš, že je jednoduché uplatniť sa v tvojom remesle? Je v tomto odbore možné nájsť prácu alebo je lepšie začať podnikať?
M: Všetko je možné, úplne pokojne by som sa tým dokázal uživiť ako živnostník. Dnes ľudia začínajú dbať na kvalitu a ručná práca začína patriť medzi najžiadanejšie.

V histórii mali kováči významnú rolu pre fungovanie ľudí a miest. Ako vnímaš ich úlohu v dnešnej spoločnosti?
M: Kováčstvo je dôležité aj v dnešnej dobe. Hoci jazdectvo nie je tak rozšírené, ako kedysi, stále je obľúbené a o podkutie koňa sa postarajú jedine kováči. Alebo doplnky do domácnosti. Obyčajné kovové kreslo alebo krbová súprava stoja v bežnom obchode približne 40€ (1 100 Kč). Pri ručnej práci od kováča z kvalitných materiálov a pridaním originálneho ornamentu sa táto cena môže pohybovať pokojne okolo 120€ (3 300 Kč). Napriek vyššej cene sú tieto práce veľmi žiadané.

Ty si umeleckým kováčom. Kde berieš inšpirácie pre svoje výtvory?
M: Najmä z prírody. Práve tá má širokú škálu vzorov a mnoho inšpiratívnych miest.

Mávaš špeciálne zákazky alebo tvoríš iba sám sebe pre radosť?
M: Mám veľa špeciálnych zákaziek. Najčastejšie sú to krbové súpravy, nože, šperky, ale aj sochy. Samozrejme že všetko, čo robím, je aj pre radosť. Moja práca ma baví.

Keby sa ťa niekto spýtal, ako má začať s kováčskym remeslom, čo by si mu poradil?
M: Určite ho vyštudovať, podobne ako ja. Ak už táto možnosť nie je, nájsť si majstra kováča, ktorý je ochotný predať remeslo ďalej.

Fotografie: kovářské výrobky Matúša Czána
Titulní fotografie: webová stránka unsplash.com