Počátkem měsíce je u nás zvykem vydávat kulturní pozvánky. Proto tak činíme i nyní, i když není jisté, zda se akce uskuteční. Proto prosíme, než vyrazíte do terénu, zkontrolujte stránky organizátorů, zda se akce koná, je zrušena nebo je z akce naplánován přenos.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se bude v Ostravě konat v náhradním termínu od 1. do 9. října 2020. Program festivalu nabídne dva filmy nominované na Oscara. Na programu je více než 40 promítání na 5 festivalových místech – v Minikině Ostrava, v klubu Atlantik, v Centru PANT, poprvé v kině Etáž a úplně poprvé nabídneme promítání také ve Velkém Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Kromě projekcí se diváci mohou jako každý rok těšit na pofilmové diskuse.

zdroj: Facebookový profil festivalu

Čtvrtý ročník Festivalu ostravských knihoven proběhne v úterý 6. října. Letos se na návštěvníky těší 10 knihoven. Připravují se výstavy, soutěže, workshopy, exkurze na běžně nepřístupná pracoviště, přednášky, koncerty, autorská čtení a další zajímavý program. Jak bude festival probíhat? Návštěvníci si mohou v knihovnách vyzvednout pohlednici, se kterou putují po vybraných knihovnách a účastní se kteréhokoliv vybraného programu. Pokud se podaří účastníkům obejít 6 knihoven a získají zde do festivalové pohlednice razítka, obdrží ve vybrané knihovně navíc registraci či jiný bonus.

Blíží se divadelní festival Dream Factory Ostrava a program letošní speciální protivirové edice slibuje tři dny plné divadla. Komorní verze oblíbeného festivalu se bude konat od pátku 9. do neděle 11. října na třech scénách Divadla Petra Bezruče. Zavítá tady například pražské A studio Rubín či oceňovaný soubor Spitfire Company, letošní držitelka Ceny Thálie Lucie Trmíková se Sašou Rašilovem a divadelní program doplní také koncert ostravské rodačky Vladivojny La Chia.

zdroj: dfov.cz

Od 10. do 30. října můžeme cestovat všude po světě! Tedy aspoň prostřednictvím filmů na 18. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Filmy nás zavedou do různých míst planety, ukážou mentalitu a kulturu tamních obyvatel. Podíváme se do prostředí, kde se běžný „smrtelník“ jen tak nedostane. Festivalu se účastní čeští, slovenští i zahraniční autoři. Filmy si na nic nehrají. To, co divák vidí, je skutečnost, která se odehrála. Filmy jsou jedinečné a neopakovatelné. Více informací o programu najdete na webových stránkách organizátorů.

V pondělí 26. říjnaDK Akord zjistíte, jak vypadá Kilimandžáro. Beseda o cestování po Africe s cestovatelem a ředitelem CK Go Afrika Tomášem Plánkou bude probíhat od 18 hodin. Řeč bude o jeho cestě pěšky z pláže na Kilimandžáro a cestách do zemí jako Jihoafrická republika, Mosambik, Zimbabwe, Zambie a mnoho dalších.

Ani Divadlo Mír nezahálí. Již několik týdnů pilně nacvičuje novou komedii Chlap na zabití z pera autora Francise Vebera, který má „na svědomí“ mnoho známých francouzských klasik – jmenovitě třeba Velký blondýn s černou botou (coby scénárista) či Blbec k večeři (což si sám napsal a také zrežíroval). Co se bude dít v hotýlku, ve kterém se vedle sebe ubytují nájemný vrah a neúspěšný sebevrah? To se dozvíte na premiéře hry v sobotu 17. října v 19:00.

zdroj: divadlomir.cz

Titulní fotografie: webová stránka pixabay.com