Do školy, ale i za kulturou. Září je každoročně spojeno s povinností návratu do přednáškových místností společně s větou „To léto ale uteklo!“. Nicméně téměř vše se dá zpříjemnit, a proto přinášíme pár kulturních tipů na nadcházející měsíc.

Dům kultury AKORD vás hned ze startu měsíce – ve středu 2. září – zve na Kabaret Hrdobci, který slaví 5 let od svého založení. Vystoupí zde například písničkář Voxel, folkový písničkář Michal Horák či přední česká violoncellistka Tereza Kovalová. Program začíná v 19:30. Ve čtvrtek 24. září si od 19:30 budete moci poslechnout písničky Anety Langerové v doprovodu slovenské kapely Korben Dallas. Společně v roce 2015 natočili symfonickou skladbu Sen. Nyní se společně opět vrací na pódia v rámci turné 2020.

zdroj: webová stránka rockandpop.cz

Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa. Pokud víte přesně, v jakém časopisu tyto postavičky figurují, poznamenejte si do kalendáře datum 6. září. V tuto neděli totiž do centra PANT přijede projekt LiStOVáNí. Těšit se na vás bude Lukáš Myšpulín Hejlík, Věra Fifinka Hollá, Alan Bobík Novotný a Pavel Piňda Oubram. V Pantu se ale odehraje spousta dalších zajímavých akcí. V úterý 8. září beseda na diskutované téma Rodina pro všechny, poté 16. a 23. září další vystoupení ze série „Intimních koncertů“, či premiéra filmu Boys 1970 aneb vteřiny věčnosti, která proběhne v pondělí 21. září.

zdroj: webová stránka icnj.cz

Dům knihy nabídne první zářijovou besedu ve čtvrtek 10. září, a to s žurnalistou Josefem Klímou. Povídat bude o své knize Šarlatán, která vznikla na základě scénáře Marka Epsteina ke stejnojmennému filmu, a o knize Třicet let pod přísahou, která poskytuje osobní a neobyčejnou zpověď bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty. Beseda začíná v 17 hodin. V pátek 18. září proběhnou již tradiční besedy s piloty u příležitosti 20. ročníku Dnů NATO. Program bude probíhat od 14 do 17 hodin.

Kdes to byl(a) v noci? Odpověď zná pražské Divadlo Bez zábradlí, které s touto inscenací navštíví Dům kultury města Ostravy v pátek 11. září. Situační komedie o manželské nevěře z pera úspěšného současného britského dramatika Alana Ayckbourna začne v 19 hodin.

zdroj: webová stránka slevomat.cz

U Bezručů proběhne v pátek 18. září premiéra inscenace Mechanický pomeranč. Kultovní antiutopický sci-fi román z dílny Anthony Burgesse přináší obraz duchovně vyprázdněné společnosti. Na jedné straně v ulicích řádí násilnické gangy a na straně druhé se formují mocichtivé vlády a opozice. Inscenace v hlavní roli s Jakubem Burýškem začně v 18:30.

Zajímá vás regionální móda, BIO kosmetika či up-reckylace? Nejen těmto tématům se bude věnovat ostravský Fashion Storm 2020. Akce startuje v sobotu 19. září již v 10 hodin dopoledne v Brick House DOV, ale vrchol dne – módní přehlídka, proběhne v 18 hodin. Po celý den budou k zakoupení designové regionální výrobky, dozvíte se vše o současných módních trendech nebo si třeba budete moci prohlédnout výstavu fotografií.

zdroj: Facebookový profil

Po divadelních prázdninách „otevírá“ také Divadlo Mír. Fanoušci Tří tygrů obzvlášť potěší průlet tygří historií a ty top scénky z celé doby existence Tří tygrů se vám během několika večerů představí v podobě vystoupení Tři Tygři: V trysku staletí. Pilotní večer se koná 8. září od 19 hodin. V zářijovém programu divadla se objevují také stálice, a to Kdo je pan Schmitt?, Trochu hodně mimo nebo Dva úplně nazí muži. Milovníky klasiky potěší Molièrova komedie Lakomec.

zdroj: Facebookový profil

Titulní fotografie: webová stránka pixabay.com