Druhým z autorů, kteří v úterý v Centru PANT v rámci Inverze představili své dílo, byl Jáchym Topol, který je také jedním z organizátorů tohoto literárního festivalu.

Jáchym Topol je český básník, prozaik, hudebník a žurnalista, který se pyšní mnoha literárními cenami. V roce 2017 se za svůj román Citlivý člověk stal laureátem Státní ceny za literaturu a v minulosti získal také Cenu Jaroslava Seiferta. Kromě toho, že má Jáchym na svém kontě mnoho básní, próz, textů písní či divadelních her, působil v minulosti také v časopisu Respekt, v redakci Lidových novin a současně pracuje jako programový ředitel Knihovny Václava Havla.

Na besedě Jáchym divákům předčítal ze své knihy překladů Trnová dívka, což je horor a humor z doby kamenné. Kniha je výběrem příběhů severoamerických indiánů s útržky mýtů, kusy nadpřirozena a folklorem těchto původních praobyvatel severní Ameriky. To vše s jejich svébytnou a mnohdy dosti krutou poetikou. Historie a mytologie bývalých severoamerických obyvatel je téma, které Jáchyma zajímá už od dětství a při překladu a psaní příběhů se inspiroval také svou návštěvou v USA.

Ryzost indiánského světa a také jeho mytologii můžeme vnímat úplně v každém kousku knihy. Není tomu jinak ani v příběhu Žena ukradená Zabíječi velryb, jenž vypráví o ženě, která byla při kuchání ulovené ryby unesena, aby se stala otrokyní Zabíječů velryb. Její muž ji šel pomoci a poprosil Žraloka o pomoc. Společně ženu vysvobodili.

Trnová dívka byla vlajkovou lodí edice Indians, kterou Jáchym Topol chystá. Pokud vás téma indiánů a jejich historie zajímá, určitě si na další díla počkejte.

Titulní fotografie: Josef Dvořáček – procne.ihned.cz