Ostravský literární festival Inverze v pondělí odstartoval svůj třetí ročník. V rámci festivalu probíhají autorská čtení, diskuze, přednášky, koncerty, divadelní představení nebo slam poetry exhibice. Podle slov organizátorů akce, si Inverze klade za cíl ukázat literaturu v atraktivním a aktuálním světle. V úterý odpoledne v Centru PANT představil Albert Čuba svou literární prvotinu, která nese název “Herec k nepřežití”.

Albert Čuba je nejen hercem, producentem, režisérem a principálem Divadla Mír, ale nově také začínajícím spisovatelem. Ve svém díle odhaluje zákulisí divadla i každodenní problémy jeho herců. Přestože je příběh humorný, předává čtenářům jistá poselství. Především poukazuje na skutečnost, že člověku nesmí chybět nadhled proto, aby se z něj nestal morous.

Při tvorbě Albert vycházel ze svých vlastních dlouholetých zkušeností v divadelní branži a do role hlavního hrdiny postavil herce, který je spojením těch nejhorších vlastností, jaké herci obvykle mají.

Při autorském čtení jsme se seznámili s úspěšným hercem Milanem, který před časem opustil divadlo ve svém rodném městě a odešel žít do Prahy, kde se věnuje hlavně filmu. Při příležitosti premiéry hry se vrací do svého rodiště a je konfrontován bývalými kolegy, kteří u divadla v menším městě vydrželi. Někteří mu úspěch přejí a jiní mu jej závidí. Ten večer se naplno projeví Milanův charakter a jeho vlastnosti, které “herce k nepřežití” vystihují naprosto přesně.

Ze začátku výstupu byl Albert, alespoň podle jeho slov, nervózní, jelikož takové autorské čtení pro něj bylo premiérou. Nervozita na něm ovšem nebyla skoro znát a jeho projev byl stejně osobitý a lidský, jak ho můžete znát z výstupů v Divadle Mír. Po autorském čtení následovala debata s moderátorem a diváky, kterou nás provedl Filip Koryta.

Titulní fotografie: Jan Lipovský – katas.cz