Lokální výrobci, prodejci, umělci a neziskové organizace. Sdílení speciálně upravených modulů. Diskuze s občany nad revitalizací veřejného prostoru. To a mnohem více můžete po následující tři týdny nalézt a zažít u OC Duha v Ostravě – Porubě.

V úterý 4. srpna 2020 byl u OC Duha v Ostravě – Porubě oficiálně zahájen již třetí ročník akce Sdílko, které získalo svůj název od úsloví „SDÍLený KOntejner“. Právě speciálně upravené prosklené kontejnery, ve kterých se budou téměř každý den střídat lokální výrobci, prodejci a designéři, budou  následující tři týdny hlavní dominantou přilehlého náměstíčka.

Oficiální zahájení akce obstarala Zuzana Kotyzová z MAPPA (Městský ateliér prostorového plánování a architektury) a starostka obvodu,  Lucie Baránková. Poté se do hry a zpěvu dala ostravská kapela BANDABAND. Desítky návštěvníků, kteří dorazili i přes občasný mírný déšť, korzovali po jednotlivých kontejnerech.

Sdílko realizujeme na místech, která se snažíme zatraktivnit. Například na tomto místě, kde denně prochází mnoho lidí, jsme chtěli alespoň dočasně vybudovat něco, kvůli čemu by se zde lidé zastavili, kam by vzali svou rodinu nebo přátele, a podpořili tak lokální výrobce a prodejce, kterých se zde během následujících třech týdnů prostřídá na 65,“ uvedla Zuzana Kotyzová, která se podílela na všech dosavadních ročnících Sdílka. Lokální zaměření podtrhuje rovněž to, že se návštěvníci mohou osvěžit pivem z lokálních pivovarů a že catering slavnostního zahájení obstarala ostravská nezisková organizace Spirála.

V jednom z instalovaných kontejnerů občané naleznou informace o plánovaných investicích do porubského veřejného prostoru. „Významným účelem Sdílka je rovněž představit veřejnosti zamýšlené investice do veřejného prostranství a iniciovat o nich debatu s občany. Městský obvod plánuje také revitalizaci prostranství kolem OC Duha,“ dodala starostka Lucie Baránková.

Pokud jste z Ostravy, neváhejte a Sdílko navštivte. Nejen, že podpoříte lokální výrobce, ale rovněž se dozvíte, na jaké změny se Ostravané mohou těšit.

Fotografie: Sdílko Poruba