Není vám cizí sarkasmus, satira, černý humor nebo trefné glosy problémů každodenního života? Gratuluji, patříte právě k těm, kteří zbožňují stand-up comedy – one (wo)man show, při které má jeden člověk rozesmát sál plný lidí, a to vtipnými historkami ze života, mnohdy agresivním a nekorektním humorem a v neposlední řadě také tématy, která bývají v široké společnosti tabuizovaná – sex, drogy, kontroverzní názory, politika.

Sám o sobě není stand-up žádnou novinkou, jeho historie sahá až  na přelom  18. – 19. století do Anglie. Vznikaly tzv. varieté, kdy museli vystupující komici posílat své scénáře cenzorům na posouzení, přičemž nevhodné anebo nežádoucí části byly podtrženy modrou barvou a poté poslány zpět autorovi. Díky tomuto procesu se dnešní drsný a satirický humor označuje jako „modrý“.

Za praotce moderní stand-up comedy je brán Lenny Bruce, který vystupoval v 50. a 60. letech. Jeho humor byl tak drsný, vulgární a otevřený, že byl dokonce vzat do vězení. Za jeho „nástupce“ se považuje George Carlin, kterého zatkli při vystoupení na jednom letním festivalu a poté byl také uvězněn. Mezi současné známé zahraniční stand-up komiky patří např. Woody Allen, Jeff Dunham, Ricky Gervais nebo Bill Cosby. Někdy se o Rickym Gervaisovi říká, že jsou jeho představení nekorektní a na hranici trapnosti a hrubosti. I přesto ho lidi milují. Možná také pro jeho kouzelný britský přízvuk. Jeffa Dunhama jsem zeregistrovala před lety náhodou na YouTube. Čím je výjimečný? Nevystupuje sám, ale s panenkami, které mluví. Tedy „mluví“, je totiž břichomluvec.  Billa Cosbyho možná znáte i z pořadů The Cosby show nebo Tlustý Albert, které v 90. letech a na začátku milénia běžely i na našich televizních kanálech. V roce 2005 byl Bill Cosby obviněn za zdrogování a následné znásilnění manažerky z Temple University Andrey Constand. Posléze se ke znásilnění přihlásilo asi dalších 60 žen a soudy s Cosbym se táhnou až doteď. 

Lenny Bruce
zdroj: webová stránka kitchensisters.org

Do Česka se stand-up comedy dostala až kolem roku 2006 díky stanici HBO a pořadu Na Stojáka. Z teoretického hlediska by se dalo říct, že k prvním „pokusům“ české stand-up comedy by se daly řadit i televizní pořady z dob socialismu jako byly Televarieté, Možná přijde i kouzelník nebo televizní Silvestry s Vladimírem Menšíkem. Tyto pořady nesplňují přímo charakteristiku stand-up comedy, ale jsou tomu jen velmi podobné. Nejblíže současnému stand-upu, ještě před pořadem Na Stojáka, byla relace Politické harašení aneb S politiky stále netančíme z produkce TV NOVA. Pořadem tehdy provázeli Zuzana Bubílková a Miloslav Šimek. Pořad se zabýval vtipy a satirou, glosoval tehdejší politické dění.

Vladimír Menšík
zdroj: webová stránka blesk.cz

České stand-upové scéně dominuje několik platforem. V pražské Underground Comedy působí známý novinář Luděk Staněk, známý svou show s politickou tématikou na YouTube a Mall.TV. Partička synků v sestavě Pavel, Ondra, Michal a Pepa baví publikum v klubech i mimo samotnou Ostravu. Říkají si HumorOva a ke klasickému stand upu přidali improvizaci a skeče. Leadeři na poli stand upu jsou bezpochyby Miloš Knor a Michal Kavalčík. Ti v roce 2008 založili agenturu Komici s. r. o., k jejiž členům patří přední čeští komici jako Iva Pazderková, Petr Vydra nebo Karel Hynek.  Nedávno dokonce Ostravu navštívila Adéla Elbel, rovněž členka Komiků s. r. o. Článek o návštěvě představení najdete tady.

Miloš Knor
zdroj: webová stránka kulturniportal.cz

Ani naši sousedé na Slovensku nezůstali pozadu, ke špičkám stand-up comedy pořadů patří Temné kecy nebo Silné reči. Někteří performeři jako Michal Szatmary anebo Juraj „Šoko“ Tabáček působí i v českých stand-up pořadech. Jeden z členů Temných keců Ivo „Ladižo“ Ladižinský při interview pro internetový magazín život.sk odpověděl na otázky: „Ako sa dá definovať stand-up comedy? Je to podobné ako kedysi robili Lasica so Satinským, len v inej forme?“takto: „Podobné, no keby sme išli do detailov, tak predchodcovia súčasných stand-up komikov by zo staršej generácie boli viac asi strýco Marcin alebo Ander z Košíc. Je to divadlo jedného herca, ktorý je práve na pódiu. One man show. Človek musí mať zmysel pre humor, odvahu a drzosť, že sa postaví za mikrofón pred stovky cudzíchľudí a rozprávaním ich rozosmeje. V porovnaní s bývalými „stand-up“ komikmi je súčasný stand-up najdrsnejšia forma humoru, pre mnohých je však stále dosť urážlivý a vulgárny.“

Do formace Temné kecy patří osobnost, která o sobě říká, že je jediná, která nedělá stand-up comedy, ale „sit-down tragedy“.  Jmenuje se Bekim Aziri a do roku 2005 byl profesionální cyklista, avšak po ošklivém úrazu, kdy si poranil míchu, skončil na invalidním vozíku. Elán ze života mu to nesebralo, právě naopak. Začal vystupovat jako rapper, komik a na YouTube má svůj kanál Bekim chromá noha, na kterém sdílí své zážitky z cestování a ze života aktivního vozíčkáře.

Bekim Aziri
zdroj: webová stránka dennikn.sk

Pro mě osobně je dobrý stand-up něco, co hltám do poslední minuty, směji se a cítím se skvěle. Mám své favority, kteří mi vždy zvednou náladu. Zkuste si najít nějaká vystoupení, třeba na YouTube a dám ruku do ohně za to, že narazíte na někoho, kdo bude přesně váš šálek kávy a zpříjemní vám váš „den blbec“.

 

Titulní fotografie: webová stránka blog.maddevs.io