Pátek večer, Slezskoostravský hrad a rytmy funku. O čem mluvím? Přeci o pilotním koncertu v rámci jedné z festivalových vlaštovek doby koronavirové, festivalu Barrák music hrad. V rámci tohoto festivalu vás celý měsíc čekají jednodenní koncerty, divadelní představení, performeři a cestovatelé. První štace začala právě v pátek, 19.června koncertem přední české pop-funk kapely Monkey Business.

zdroj: Facebookový profil Barrák music hrad

Počasí na kočku. Bude pršet, nebude pršet? Počasí celý den pobytu venku moc nepřálo a chvílemi to vypadalo na dobrou „gumákovou“ party, ale nakonec se počasí umoudřilo a paraplata mohla zůstat složená v taškách návštěvníků. Brány areálu se otevřely už v 18 hodin a kolem 19. hodiny se areál začínal docela plnit.

Při vstupu do areálu vás po pár krocích doslova praštila do nosu úžasná vůně. „Co to tu tak krásně voní?“ No coby, šéfkuchař David Valíček vám ve svém stánku Food Ateliér nabízel dvě naprosto delikátní pecky – zvěřinové ragú a spaghetti bolognese. Pro ty, kteří mají rádi spíš takové ty stánkové rychlovky, byl opodál stánek s hot dogy a dalšími mňamkami. Bříška už máme naplněná, stoupá potřeba to něčím zapít. Výběr byl široký – panáky tvrdého, několik druhů míchaček, nealko nápoje a hlavně pivko. Vše do vkusného vratného kelímku, který má své výhody. Číslo jedna – peckovní suvenýr – a číslo dva – pryč se zbytečnými plasty.

Při procházce areálem jste se mohli zvěčnit ve stánku Outlet Arena Moravia a odnést si domů hezkou fotečku. Za povšimnutí stál rovněž stánek s pestrobarevným oblečením z ruční dílny firmy Chambala.

zdroj: Facebookový profil Barrák music hrad

Ještě než začaly hrát hlavní hvězdy večera, zpříjemňoval nám naše čekání svým funky setem jeden ostravský DJ, jehož jméno není návštěvníkům festivalů vůbec cizí – DJ Necroz. Chvíli po 20. hodině se začaly zpoza plenty na pódiu ozývat synťáky, bicí a kytara. „To je jen zvukovka, to si ještě počkáme“. Najednou plenta spadla a vyskočil Matěj Ruppert. Už je to tady! Kapela pověstná svými kostýmy, energickým vystupováním a zajímavými průpovídkami opět nezklamala.

Bílá trička, džíny a červené šátky á la Ferda mravenec byly prostě dokonalé. Začátek byl trošku vlažný, avšak padla tma (a hladinka) a padl i ostych. Všichni tleskali, zpívali, hýbali se do rytmu. Monkey Business nám také představili novou písničku, jež se jmenuje Fly high. A víte, že pro fanoušky je prý nejhorší zpráva to, že má kapela novou písničku? Pro samotnou kapelu je premiéra písně pěkný nervák a kdo v ní něco pokazí, toho čeká trest. Slovy Romana Holého (bývalý frontman J.A.R., v současnosti producent a člen Monkey Business – pozn. redakce): „Kdo to po*sere, drhne klubovnu!“. Můžu říct, a pan Holý to potvrdil, že to nikdo nepo…kazil a píseň sklidila potlesk. Mezipísničkové průpovídky Matěje Rupperta se neobešly bez tématu koronavirus. Kam všude Matěj Ruppert koronavirus posílal, to vám raději ani nechci říkat.

Kapela během karantény a restrikcí dobíjela baterky a na Barrák music hradu to bylo jejich první vystoupení, takže si dovedete představit ten randál a to množství energie, které z nich sršelo. Nad hradem se sice stahovala mračna, jemný deštík ale fanoušky neodradil. Příště snad počasí zlobit nebude.

zdroj: oficiální grafický materiál pořadatele

Ještě na vás v rámci festivalu na Slezskoostravském hradě čeká dalších čtrnáct vystoupení. Abyste nepropásli svou oblíbenou kapelu, stand-up komika či zábavného kněze, navštivte stránky Barrák music hrad, kde si rovnou koupíte i vstupenky. Festivalům a dobré zábavě zdar!

Titulní fotografie: Jana Lomnančiková