V pátek 28. a v sobotu 29. února se uskuteční druhý ročník Knižního festivalu Ostrava. V rámci programu proběhnou tematické besedy a přednášky, autorská čtení, autogramiády, křty nových knih a setkání s nejčtenějšími českými autory. Jsou připraveny také workshopy, tvůrčí dílny, herní i odpočinková zóna s kavárnou či program pro žáky a studenty základních, středních a vysokých škol. Jak konkrétně bude festival probíhat?

Tváří festivalu je herečka Iva Janžurová, která bude letošní ročník zahajovat. Z dalších hostů se můžeme těšit například na známého youtubera Karla Kováře alias Kovyho, který přijede představit svou novou knihu iPohádka. Možná budete znát také Jaroslava Kmentu, autora knih Boss Babiš či novinky z roku 2019 – Rudý Zeman. Chybět nebude ani Alena Mornštajnová, v současnosti nejoblíbenější česká spisovatelka, která zároveň pokřtí debut ostravské spisovatelky Karin Lednické. Spisovatel Albert Čuba pokřtí svou prvotinu, jejímž kmotrem bude Igor Orozovič. „Tři tygři“ – Štěpán Kozub, Robin Ferro a Vladimír Polák pak tuto knihu přiblíží návštěvníkům. Dalšího z hostů byste na knižním festivalu možná neočekávali, ale ukáže se i jedna z ikon českého hiphopu, umělec Vladimir 518.

Hlavní program bude probíhat na pěti scénách. Aktuálním tématům bude patřit scéna Voices of Freedom – Respekt, kterou pro vás připravuje Centrum PANT ve spolupráci s týdeníkem RESPEKT. Do světa fantazie můžete zabrousit v zóně Sci-fi–Fantasy–Komiks. Scéna Nakladatelská bude věnována besedám a tématům samotných nakladatelství, jako je představení autorů a jejich novinek. Zcela nově se těšte na zónu Českého rozhlasu Dvojka a Českého rozhlasu Ostrava, která nabídne dvoudenní program plný rozhovorů se zajímavými osobnostmi. V Komorním sále budou probíhat dílny tvůrčího psaní, přednášky, besedy malých nakladatelství, Večerníčky pro děti a další aktivity komornějšího rázu.

Pokud byste se chtěli dozvědět, jak se tvoří univerzitní časopis, my, Sokolská33, budeme mít na toto téma hned dvě přednášky. Mimo to jsme také hrdými mediálními partnery, proto budeme rádi, když na festival dorazíte a program si společně s námi užijete. Podrobnější informace o programu naleznete na stránkách festivalu. Těšíme se na vás!

Titulní fotografie: facebooková stránka Knižní festival Ostrava