V uplynulém víkendu se Ostrava již po páté ponořila do světa designu. Od pátku 22. do neděle 24. listopadu se totiž v Dolní oblasti Vítkovic konal Meat Design, festival interiérového designu. V programu jste si mohli vybírat mezi třemi částmi, kterými byly workshopy, projektové výstavy a přednášky.

Meat Design probíhal na několika místech v Dolní oblasti Vítkovic. V prostorách Gongu jste si mohli projít projektové expozice Fakulty umění Ostravské univerzity, ateliéru My Young Pink Ecologist, Střední umělecké školy Ostrava nebo polské Academy of Fine Arts in Katowice.

Za zmínku rozhodně stojí TOKYO STAGE, kde byla možnost vyzkoušet si například workshopy japonské kaligrafie či origami. Festival navštívili dokonce japonští designéři a umělci, kteří v přednáškových blocích mluvili o originalitách japonského designu. Přednášky a workshopy se konaly také na ART & DESIGN STAGI či na OSTRAVA STAGI v Gongu. Brick House se rovněž mohl pochlubit bohatým programem zaměřeným především na trvale udržitelný design. V budově Compress hall jste se pak mohli uvolnit na PÁRTY STAGI.

Na festivalu nechyběly ani známé ostravské gastronomické značky, kterými jsou například CØKAFE, dorty ELIZEBET, španělská PATA NEGRA či Modrá myš. Speciální menu pro Meat Design si připravil za Food Atelier šéfkuchař David Valíček, který má zkušenosti z gastronomie z celého světa. Kromě skvělého designového a uměleckého zážitku jste si tak mohli i znamenitě pochutnat.

Letošní festivalovou novinkou se stala Mezinárodní multioborová soutěž studentských prací. Ta byla zaměřena na kvalitu prezentace designového díla. Celkem se do ní zapojilo 47 studentů z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, a osm z nich bylo vybráno odbornou porotou do finálového klání. Výherci získali poukaz v hodnotě 500 eur. Slavnostní vyhlášení proběhlo v sobotu v 18:15 hodin na ART & DESIGN stagi. Z celkem tří vybraných výherců se na vyhlášení dostavila bohužel pouze Hanna Harkway, studentka Akademie Sztuk Pieknych z Katowic, a přebrala ocenění, které si dále rozdělí s Alinou Celichowskou z Polska a se Szabolcs Vatány z Maďarska. Podle slov ředitelky festivalu Karolíny Skórkové chtějí organizátoři tuto soutěž dále rozvíjet a vylepšovat, čímž dávají mnoha studentům designových oborů šanci se posouvat a podpořit svůj talent.

A jak odpovídá Karolína Skórková na často kladenou otázku: „Proč je to právě design?“ „Protože má smysl řešit věci, se kterými žijeme. Věci, které žijí s námi. A které zůstanou po nás. Když to nečekáme, napoví, že to bude zase dobré. Mít design má smysl.”

Foto: Tereza Zgabajová