Nová konverzační komedie vznikající pod taktovkou Alberta Čuby vyprodala tento týden Divadlo Mír. Inscenaci Už ani Den! z pera Cleménta Michaela si spolu střihla hvězdná trojice divadelních prken – Kristýna Leichtová, Štěpán Kozub a Robin Ferro. Nápadité kulisy a rezonující dialogy, nejen to přinesla úterní premiéra.

Divadlo Mír přišlo s dalším humorným počinem. Tentokrát se zpracování hry Už ani den! francouzského dramatika Cleménta Michaela ujal režisér a úspěšný herec Komorní Scény Aréna Albert Čuba, kterého uvidíte i v mírovské komedii Ráno po tom. Překlad Jany Montorio Doležalové se postaral o převedení replik do ostravského prostředí i místního dialektu.

Foto: Jan Lipovský

Na pohled jednoduchý příběh o tom, jak vzniká jedna velká lež, která má vyřešit problémy ve vztahu, se v průběhu hry pořádně zamotává. Přemek (Štěpán Kozub), který se před měsícem zabydlel se Simonou (Kristýna Leichtová), se jednoho rána probudí a zjistí, že ji absolutně nemůže vystát. Začne s kamarádem spřádat plán, jak ji dostat z bytu a oprostit se od vztahu tak, aby to vypadalo, že se pro rozchod rozhodla ona sama. Nastěhuje si tedy k sobě kamaráda Marcela (Robin Ferro), který má pár rozeštvat. Nic ale nejde podle plánu a situace se začne komplikovat.

Děj postavený na situačním humoru nechává vyniknout časté partnerské přešlapy i jedinečnost každé postavy. Zatímco Simona představuje laskavou a pečující ženu, která má život zorganizovaný, Přemek je naprostým protikladem a jde o výbušného a místy jednoduššího muže, který v průběhu hry postupně mění své priority i pohled na svět. Marcel má unikátní roli. Robin Ferro se bravurně vžil do neschopného herce, avšak praktického a důvtipného mladíka, který se marně snaží předstírat úmrtí v rodině a potřebnost péče Simony a Přemka.

Foto: Jan Lipovský

Čuba vsadil na trio herců i díky jejich perfektní souhře v předchozím psycho dramatu Bull, které divadlo uvedlo už v únoru letošního roku. Všichni tři jsou zkušenými herci. Kristýnu Leichtovou můžete znát televizních obrazovek – například ze seriálů Comeback, Gympl s (r)učením omezeným nebo Ohnivé kuře. Na Štěpána Kozuba jste možná narazili v inscenacích Komorní Scény Aréna, má za sebou několik hereckých ocenění a poslední dobou jej můžete vídat v televizních seriálech jako Případy 1. oddělení, Lajna nebo Spravedlnost. Robin Ferro je prvním stálým hercem Divadla Mír a proslavil se mimo jiné působením v Divadle loutek, Staré aréně i v improvizační show Tři tygři.

Promyšlenou scénu zachycující několik pokojů na jednom place vytvořil David Bazika za pomocí udržitelného Toop Design. Vše působí v dokonalé harmonii – přesně tak, jak vidí svět postava Simony. Hromady náhodného bytového vybavení pak dotváří roli Přemka, který si na pořádek moc nepotrpí a s jeho stoupajícím tlakem v žilách se v bytě vytváří stále větší a větší chaos. Kostýmy Jitky Stauder pak dokonale dokreslují charakteristické rysy postav. Rozevláté šaty Simony podtrhují její zájem o esoteriku, Přemkovy tepláky a mikina zase dokreslují jeho chaotičnost.

Foto: Jan Lipovský

U hry Už ani den! se rozhodně nudit nebudete. Neustálá dialogová přestřelka zaútočí na vaše bránice a nenechá vás chladnými. Pokud hledáte dobrou divadelní oddechovku, u které se zasmějete, rozhodně tuto inscenaci nevynechejte.

Titulní fotografie: Jan Lipovský