Frankenstein je nejznámějším dílem anglické spisovatelky Mary Shelley. Jde o příběh, který měl vzniknout v roce 1816, kdy byla autorka se svým manželem na dovolené u lorda George Gordona Byrona. Deštivý pobyt u vody jí vnukl nápad sepsat hororový román mladého vědce Viktora Frankensteina, který stvoří umělého člověka. O 203 let později byl příběh uveden i na prknech ostravského Divadla Petra Bezruče. Premiéry se dočkal v pátek 15. listopadu.

Jako první na scénu vstupuje Viktor Frankenstein se svou chotí Alžbětou. Manželům zemřelo dítě, a tak se na Viktorův popud stěhují daleko od všeho, údajně aby se s tím mohli lépe vyrovnat. Vědci, který se se smrtí syna nedokáže smířit, se syn Vilém neustále zjevuje. Proto Viktor pokračuje v projektu, kvůli kterého byl vyhozen z práce a dostal se i před soud.

Foto: Lukáš Horký, webové stránky bezruci.cz

Etická komise soudí Viktora Frankensteina za nelegální obchodování s orgány. Jeho zármutek se totiž dostal až tam, že vykopal mrtvolu svého syna a do jiného těla voperoval Vilémovy orgány. Operace se povedla a tělo ožívá. Monstrum, které ze začátku ovládá pouze základní pohyb a řeč a všemu dalšímu se musí učit, tráví své dny sledováním televize. Později se setkává se svou matkou, strýcem Jindřichem a najde si i kamarádku Kristínu. Co se stane dál, nebudeme prozrazovat. Za prvé to možná víte a za druhé vás vývoj divadelní inscenace může i přesto překvapit.

Bezručovské zpracování Frankensteina vás dostane. Pokud jste jako já a bojíte se stínu každého keře, tak vás dostane rozhodně. Budete chtít brečet, křičet a sem tam i utéct. Divadlo dokonale navodilo hororovou atmosféru prostřednictví scény, osvětlení i hudby. Režie, dramatizace i hudebního podkresu se chopil Jan Holec. A každý z herců si zasloužil ovace ve stoje, kterých se jim na konci dostalo.

Foto: Lukáš Horký, webové stránky bezruci.cz

Naprosto bezchybný výkon podal podle mě Vojtěch Johaník, který se objevil v roli monstra. Se vší úctou, ten se vám líbit opravdu nebude. Jeho otce Viktora, který kreaturu stvořil, si zahrál Lukáš Melník a manželku Alžbětu hrála Magdaléna Tkačíková. V roli strýce Jindřicha rozpoznáte Ondřeje Bretta, Kristínu ztvárnila Markéta Matulová, jejího otce Dušan Urban a roli mrtvého dítěte „vdechl život“ Jakub Burýšek.

Zejména v případě Frankensteina se nedá opomenout ani kostým, do kterého a ze kterého se sice muselo špatně dostávat, ale svůj účel splnil na 100 %. Nemusíte se bát, že byste se při návštěvě představení báli až moc. Do hry je vloženo i pár vtipů, aby byl příběh alespoň trochu odlehčen.

Foto: Lukáš Horký, webové stránky bezruci.cz

V úvodu zmíněný lord Byron napsal ve stejné době povídku Vampýr, která se stala inspirací k mnoha dalším hororovým příběhům s upírskou tématikou. Například všem známý Dracula byl sepsán na základě jeho díla. Uvidíme, jestli se Bezruči do příštích her také nechají tímto inspirovat. Ale ať už bude hlavní rolí příští inscenace upír, nebo pokrývač, určitě se zajdeme podívat. S Bezruči to bude vždy zážitek.

Titulní fotografie: Lukáš Horký, webové stránky bezruci.cz