Představení disciplín nového cirkusu je pro každého diváka zážitkem, který se mu vryje do paměti. Akrobaté létají, chodí po rukách místo po nohách, žonglují nebo se procházejí po lanech. V běžném divadelním představení toto zpravidla neuvidíte. Inscenace Konkurz, která měla premiéru 4. a první reprízu 5. listopadu v Divadle Mír, byla však těmito kousky protkána od začátku do konce.

Novocirkusové umělce v Ostravě sdružuje spolek Cirkus trochu jinak. Šestice akrobatů působící pod touto záštitou secvičila zhruba hodinu a půl dlouhé představení. Inscenaci v roli uklízeče zahájil Jindřich Kopidol, který se později ukázal být provazochodcem. Za doprovodu živé hudby se na scénu dostavili i další akrobaté v rolích účastníků fiktivního konkurzu. Hra ukazovala, jak může vypadat život těchto umělců.

Akrobacii nejen na šále předvedla Tereza Beranová, ze svářeče se vyklubal akrobat Lukáš Bezděk, který dokáže dělat triky v kruhu. V roli opilce mohli diváci rozpoznat Davida Pargače, člověka, který udělá všechny druhy stojek v podstatě na čemkoliv. Posledním mužským zástupcem byl žonglér Aleš Podhorský, který se na scéně podezřele často objevoval s cigaretou. V zavěšeném kruhu zase létala akrobatka Alžběta Moravcová.

A právě zmíněná Bětka hodnotí inscenaci takto: „Příprava představení byla velice náročná, a to hlavně z fyzického hlediska. Byly na nás kladeny velké nároky, aby naše čísla byla opravdu perfektní. Ale i když to vše byla neskutečná dřina, celé bych si to zopakovala. Trávit s týmem čas v tělocvičně a divadle bylo velmi obohacující.“

Umělci byli po konci představení odměněni ovacemi ve stoje. A protože více slov je v případě tak dechberoucího představení zbytečných, nahlédněte do galerie, kde alespoň některé z prvků uvidíte. Pokud by vás Konkurz zaujal, můžete navštívit další z repríz, která je plánovaná na 12. února 2020.

Foto: Jakub Blahynka