Čtvrtý ročník festivalu autorského divadla a současného umění NORMA proběhne v ostravské městské galerii PLATO, která sídlí v prostorách budovy bývalého hobbymarketu Bauhaus. Ve dnech 8. a 9. listopadu se tak v divadelních inscenacích a performancích propojí divadlo s výtvarným uměním. Tři jevištní scény budou stát přímo mezi uměleckými díly. Letošní ročník se zaměřuje na téma žen a ženskosti. Co všechno vás během těchto dvou dnů čeká?

Festival pořádají pražské divadlo Studio Hrdinů a ostravská městská galerie PLATO. Letos se zde představí celkem osm oceňovaných mezinárodních produkcí z Itálie, Španělska, Polska i z dalších evropských zemí. Jednotlivá představení se v Ostravě budou odehrávat přímo v galerijním prostoru mezi výstavními exponáty. Tvůrci budou pracovat se třemi scénami a vstupním vchodem, do dění zakomponují například i Stage, jednu z funkčních galerijních zón a uměleckých děl.

„To, že jsem dramaturgii soustředil na ženské autorky, vychází především z toho, že prostě dělají velmi zajímavé věci, které zároveň nezůstávají uzavřené jen v ženském světě. Záměrně nezdůrazňuji feministický rozměr, protože vnímám spíš jakousi archetypálnost jednotlivých témat a přístupů,“ dodává Jan Horák, hlavní dramaturg festivalu. Dodává také, že nejde o propagaci feminismu, nýbrž o zdůraznění citlivosti, sexuality, angažovanosti nebo společenské kritiky spojené s životy žen.

Mezi nejočekávanější představení patří Seeking Unicorns autorky Chiary Bersani, držitelky prestižního ocenění UBU pro herce a performery do 35 let. Nově je i držitelkou ceny Total Theater Awards 2019 v kategorii Tanec. Italská performerka v autorském představení ztělesňuje imaginárního jednorožce. Autorka trpí střední formou nemoci osteogenesis imperfekta (nemoc křehkých kostí, pozn. red.). Bájné zvíře ztvárňuje z pohledu své vlastní tělesné konstituce a zároveň vědomě pracuje s předsudky a citlivostí publika.Součástí festivalu bude i speciální instalace vizuální umělkyně Johany Střížkové.

Chcete-li se přesvědčit, jak funguje spojení výtvarného umění a divadla, máte možnost vyhrát dvoudenní permanentku se Sokolskou33! Sledujte náš Facebook a nenechte si tuto příležitost ujít!

Titulní fotografie: facebooková stránka NORMA