Divadlo Petra Bezruče uvedlo 20. září premiéru Molièrovy divadelní hry ze 17. století Zdravý nemocný, která byla Molièrovou poslední hrou. Jakmile v hlavní roli Argana dohrál čtvrté představení této komedie, omdlel, postihlo ho chrlení krve, a ještě téhož večera zemřel.

Tuto zábavnou komedii si vzal do svých rukou režisér Vladimír Morávek, který stojí například i za inscenacemi Dobře prodaná nevěsta nebo Tajný ctitel. Svým výrazným rukopisem umí osvěžit klasické komedie a vtisknout jim tak punc moderního divadla. Hru Zdravý nemocný nazkoušel s hereckým souborem Bezručova divadla. O překlad se postaral Svatopluk Kadlec, o dramaturgii Zdeněk Kocián a hudbu si vzal na starost Mario Buzzi, skladatel a multiinstrumentalista. Dobové kostýmy Evy Morávkové vytvořeny s jistým nadhledem propojily prostředí 17. století a současnost.

Foto: Lukáš Horký, webová stránka bezruci.cz

Představení začalo netradičně již u vchodu do divadla, kde si účinkující připravili pro diváky uvítací písně. Divák tedy mohl nasát atmosféru představení jíž před začátkem hry. Hlavní roli chorobného hypochondra Argana ztvárnil všem známý Norbert Lichý, kterému postava opravdu seděla a skvěle se do své role vžil. Role jeho služebné Toinetty připadla na Vojtěcha Johaníka, díky kterému mělo celé představení nádech humoru. Vztah Argana a Toinetty byl typickým vztahem služebné a jejího pána. Argan sice občas Toinettu nemůže vystát, avšak na druhou stranu by bez ní nemohl žít. Toinetta na svého pána občas nadává a někdy chce dát výpověď, ale nakonec pro něj vždy udělá první poslední.

Vypočítavou Belinou, Arganovou druhou ženou, se stala Magdaléna Tkačíková. Argan je do Beliny bláznivě zamilovaný a dlouho mu trvalo, než přišel na to, že jí jde opravdu jenom o peníze. Z dalších rolí stojí za zmínku především monsieur Purgon, lékař a zároveň jeho syn Tomáš v podání Dušana Urbana, který ve své dvojroli perfektně využívá osobitého komického talentu. Za Tomáše chce Argan provdat svou dceru Angeliku, kterou ztvárnila Kateřina Krejčí. Ta má však vyhlédnutého jiného ženicha – Kleanta, učitele hudby v podání Jakuba Burýška. I přes nepřízeň osudu nakonec láska zvítězí. Více ale prozrazovat nebudeme.

Foto: Lukáš Horký, webová stránka bezruci.cz

Po skončení představení herci sklidili dlouhý a bouřlivý potlesk, který byl určitě zasloužený. Pokud chcete nasát atmosféru Molièrovy jedinečné poslední hry, Divadlo Petra Bezruče má na svém podzimním programu další reprízy.

Titulní fotografie: Lukáš Horký, webová stránka bezruci.cz