Oslavy 170. výročí založení Vysoké školy báňské započaly 5. ročníkem festivalu Art & Science, který se uskutečnil ve čtvrtek 5. 9. 2019 a doprovázela ho veliká očekávání a zájem široké veřejnosti. Návštěvníci tak mohli spatřit kreativně a zábavně pojaté atrakce jednotlivých fakult, které nabídly k vidění vědu s prvky umění, zábavy a hry, že se zde nenudili jak dospělí, tak ani děti.
Už od brzkých ranních hodin zaměstnanci VŠB-TUO spolu se studenty připravovali stánky a dolaďovali místo konání tak, aby sem mohli proudit první návštěvníci. Těmi byli studenti a studentky základních a středních škol, pro které se konal dopolední Art & Science Teen. Ten skončil ve 13 hodin a poté následoval odpolední program, který končil až v pozdních večerních hodinách.

Na 1 fakultu připadalo několik míst (stanovišť), kde byly prezentovány vybrané aktivity v takové formě, aby si je mohli návštěvníci prohlédnou, nebo i vyzkoušet.

Oblast konání akce byla veliká a rozhodně zde nechyběla spousta atrakcí a možností, jak trávit čas a zároveň se dozvědět spoustu zajímavých věcí. Na 1 fakultu připadalo několik míst (stanovišť), kde byly prezentovány vybrané aktivity v takové formě, aby si je mohli návštěvníci prohlédnou, nebo i vyzkoušet. Šlo o určitou formu hraní si spolu se získáváním a osvojováním si zajímavých a nových informací. V areálu bylo možné najít třeba i hlavolamy, tvořivé dílny nebo skákací hrad, takže i pro ty nejmenší kutily a zvědavce zde bylo o zábavu postaráno. V areálu nechyběly vybrané workshopy, soutěže nebo kolo štěstí.

Odvážlivci si mohli vyzkoušet, jaké to je řídit dron nebo se stát na chvíli kovářem, měřit životní funkce a proniknout do tajemství biomedicíny, nebo třeba okusit roli bezpečnostního specialisty či mechatronika a řadu dalších skvělých věcí. Nechyběly třeba ale ani ukázky 3D tisku, měření (statika, domy, konstrukce), zkoušky výškařské techniky, ukázka formulí, elektromobilů atd. VŠB-TUO byla dokonce údajně jedna z prvních v celé republice s univerzitním vodíkovým autem a elektromobilem Kaipan – i takové a jiné informace v podobném duchu se mohli návštěvníci na vybraných stanovištích dozvědět.

V rámci 170. výročí však nemohla chybět ani výstava s informacemi a ukázkami toho, jaké historické milníky život a vývoj univerzity doprovázely.

V rámci 170. výročí však nemohla chybět ani výstava s informacemi a ukázkami toho, jaké historické milníky život a vývoj univerzity doprovázely. Návštěvníci si dokonce z jednoho z workshopů mohli odnést pamětní minci.

Kromě výstav týkajících se konkrétně VŠB-TUO zde ale byly také jiné, jako třeba Meteor 55 let, kde byli zachyceni různí čeští vědci na netradičních záběrech, které byste u těchto lidí určitě nečekali. Vtip, nadsázka i zápal – to vše zde šlo z daných fotografií rozpoznat. U každého vědce byl k dispozici rovněž krátký popisek toho, o koho se jedná a čím se zabývá.

Hudební vystoupení zpříjemňovala návštěvníkům celou akci.

Celý program doprovázela od 15 hodin hudební vystoupení, která zpříjemnila vědní a umělecké dojmy z celého dne. V podvečerních a večerních hodinách vystoupili Jaroslav Uhlíř, Monkey Business nebo také Orchestr VŠB-TUO.

Jak si však jinak představit narozeninovou oslavu než s narozeninovým dortem, gratulací a ohňostrojem, který rozzářil noční ostravskou oblohu.

Jak si však jinak představit narozeninovou oslavu než s narozeninovým dortem, gratulací a ohňostrojem, který rozzářil noční ostravskou oblohu. Závěrem lze konstatovat, že akce proběhla úspěšně a těšila se velikého zájmu veřejnosti. Své si zde našly všechny věkové kategorie a každý dostal možnost přiučit se něco nového (nebo si alespoň spoustu věcí prohlédnout a vyzkoušet). VŠB-TUO znovu otevřela brány Ostravě i okolí a snad také příští rok vyjde počasí jako letos a návštěvníci zde znovu zavítají v hojných počtech. Popularizace vědy není jednoduchá záležitost – musí se hledat určitý kompromis mezi tím, aby to zůstalo zahaleno tajemstvím s určitou mírou vědeckosti a tím, aby to mohl vstřebat každý. Jsme proto rádi, že naše univerzita v tomto ohledu provádí nemalou činnost a těšíme se na další podobné akce. Oslavy vzniku VŠB-TUO jsou tedy už oficiálně zahájeny a my už se těšíme nejenom na další ročník Art & Science, ale také na to, na co dalšího se může široká veřejnost těšit.

Závěrem lze konstatovat, že akce proběhla úspěšně a těšila se velikého zájmu veřejnosti.

Zdroj fotografií: facebooková událost art&science