Je tomu sotva pár týdnů, kdy jsme vás informovali o události, kterou každoročně ocení všichni milovníci divadla. Řeč je o již dvanáctém ročníku Letních shakespearovských slavností, v rámci kterých bylo během posledních dvou týdnů odehráno již několik představení. Jaké byly první dvě hry a jak vůbec celá akce probíhá?

Každý návštěvník Letních shakespearovských slavností čelí před jejich samotným navštívením několika dilematům. Jaké představení si vlastně vybrat? Jaká místa k sezení jsou ta nejlepší? Co si vzít s sebou a na co nesmím určitě zapomenout?

Zdroj: facebooková stránka Letní shakespearovské slavnosti Ostrava

Zaprvé. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že každé představení je jedinečné, a ať si vyberete jakékoli, nemáte absolutně co ztratit. Litovat určitě nebudete. Zadruhé. Organizátoři akce rozdělili hlediště na dvě poloviny – na místa s židlemi, kde si předem přesně vyberete to své, a na takzvanou čtvrtou část, kde si sice můžete sednout kam chcete, ale zato musíte být na hradě co nejdřív, abyste si svá místa doslova „chytli“. Zatřetí. Po několika ročnících, které jsem již měla tu čest navštívit, bych si doma určitě nezapomněla teplé oblečení a deku. Pokud si vyberete místo na sezení ve výše uvedené čtvrté části, doporučuji navíc do tašky přibalit i nějaký ten polštář pod zadek. Co je však asi nejdůležitější a bez čeho bych na hrad rozhodně nešla, je pláštěnka. I když prší, je zakázáno používat deštník, aby si i ostatní návštěvníci mohli dopřát skvělý výhled na jeviště.

A teď k samotnému představení. Na prknech ostravských Letních shakespearovských slavností se divákům představily již dvě Shakespearovy hry – Zkrocení zlé ženy a Zimní pohádka.

Zdroj: facebooková stránka Letní shakespearovské slavnosti Ostrava

Slavnosti zahájila premiéra ostravské inscenace Zkrocení zlé ženy. Kdo by neznal příběh dvou sester Bianky a Kateřiny. Zatímco o Bianku se muži rvali, o Katku si ani kolo opřít nechtěli. Soubor ostravských herců pojal celý příběh tradičně, a ten tak začíná příchodem žebráka, kterému pak herecká společnost hraje samotnou hru. Role žebráka se ujal skvělý Jiří Sedláček, který si kromě této role následně zahraje i roli falešného Vincenzia. Jiřího Sedláčka od začátku doprovázela jeho „manželka“ v podání Robina Ferra, který svou komičností úvod hry skvěle doplňuje. Otce obou sester baptistu Minolu pak ztvárnil Vladislav Georgiev.

Každé představení je jedinečné, a ať si vyberete jakékoli, nemáte absolutně co ztratit.

První ze sester, žádoucí a muži obletovanou, ale zato rozmazlenou a ubrečenou Bianku si v tomto podání zahrála Izabela Firlová. O tu se uchází hned několik nápadníků – Gremio, měšťan z Padovy v podání Reného Šmotka, a Hortensio, šlechtic z Padovy v podání Vladimíra Poláka. Ti se po celou dobu snaží všemi možnými i nemožnými způsoby získat Biančino srdce a chovají se přitom jako dva kohouti na dvorku. Se svými tanečními kreacemi, kterými často zabřednou až do akrobatických a baletních kousků, se postarali o nejednu vtipnou scénu, kterou rozesmáli všechny diváky. Třetím a neméně důležitým nápadníkem Bianky je šlechtic z Pisy, Lucenzio, kterého si zahrál Šimon Krupa. Ten se celou dobu vydává za učitele a pomalu si získává její náklonnost, až se nakonec stává Biančiným vyvoleným.

Zdroj: facebooková stránka Letní shakespearovské slavnosti Ostrava

Postavou, která má můj velký obdiv, je Kristýna Leichtová. Ta si ve hře zahrála druhou ze sester – Kateřinu. Oproti Biance je Kateřina postrachem všech mužů, je zlá, panovačná, drzá a vzteklá, ale i tak přitažlivá. A tak se najde muž, který se rozhodne si ji vzít – Petruccio, veronský šlechtic, kterého ztvárnil Josef Kaluža. Ten se snaží během děje Kateřinu nejprve vyhladovět, nedovolí jí se vyspat, zkrátka ji chce zkrotit. A jak až konec hry ukáže, z Kateřiny se nakonec stane poslušná žena, kterou si přeje každý muž. Kromě těchto skvělých hereckých výkonů se v roli herců ukázali například Vojtěch Lipina, Ondřej Malý, Albert Čuba, Jan Fišar, Kateřina Vajnarová a další.

Nejžádanější hrou letošních slavností, která byla již od prvního dne vyprodána, je Zimní pohádka. Na rozdíl od Zkrocení zlé ženy, které se odehrálo během šesti představení, měla Zimní pohádka v programu slavností pouze poloviční prostor.

Zdroj: facebooková stránka Letní shakespearovské slavnosti Ostrava

Zimní pohádka je zvlášť pro nás Čechy velmi zajímavou hrou, neboť se kromě Sicílie její děj odehrává i v Čechách a jedna z hlavních postav je sám český král Polixenes, kterého neztvárnil nikdo jiný než Saša Rašilov. Ten je hned na úvod hry obviněn, že sdílel lože se sicilskou královnou Hermionou, kterou si zahrála Petra Špalková. Po nevydařeném pokusu o vraždu, kterou není služebník sicilského krále Camillo – Radim Madeja – schopen spáchat, jelikož mu to jeho svědomí nedovolí, utíká s Camillovou pomocí zpět do České země. Královnu naopak čeká horší trest. Sicilský král, v jehož roli se během nedělního představení představil Martin Hofmann, na kterého se všichni diváci nejvíce těšili, ji totiž za její čin odsoudil do vězení.

Zimní pohádka je zvlášť pro nás Čechy velmi zajímavou hrou, neboť se kromě Sicílie její děj odehrává i v Čechách.

Ve vězení králi porodí Hermiona dceru Perditu. Svému služebnému Antigonovi – Cyrilu Drozdovi – nařídil, aby ji odvezl daleko, kde ji má nechat napospas jejímu osudu. Zatímco tak Antigonus pořádá plavbu po moři ke břehům České země (Shakespeare Česku v této hře moře propůjčil), vede Leontes soud se svou ženou. K tomu je pozváno orákulum, které králi řekne, že je královna nevinná. Ten je však zaslepený a myslí si, že je to lež. Poté přijde zpráva, že jejich syn Mamillius, kterého hraje mladý Kristián Špiner, umřel, neboť nesnesl, co se děje s jeho matkou. Královna poté omdlévá a je svou služebnou Paulinou – Alenou Mihulovou – označena za mrtvou. V tu chvíli se děj přesouvá zpět do Českého království, kde malou Perditu nachází starý pastýř a ujímá se jí jako vlastní dcery.

Zdroj: facebooková stránka Letní shakespearovské slavnosti Ostrava

Touto scénou končí první dějství ostravského představení. To již však bohužel díky nepřízni počasí nepokračuje, a tak se diváci nedočkají například herečky Veroniky Arichtevy, která měla hrát Perditu, či Aleše Bilíka, jenž měl představovat Florizela, syna Polixena, který se do Perdity zamiluje. Naštěstí se však Shakespearovo dílo dochovalo až dodnes, a tak si každý, kdo chce vědět, jak to nakonec s tímto párem dopadlo, může konec přečíst.

Rozmar počasí bohužel organizátoři Letních shakespearovských slavností ovlivnit nemohou, a nám tak nezbývá než doufat, že během zbývajících představení již pršet nebude. Určitě některé z nich navštivte.

Titulní fotografie: facebooková stránka Letní shakespearovské slavnosti Ostrava