Taky při průjezdu Ostravou už chvíli kroutíte hlavou nad tím, proč jsou po okolí náhodně umístěné květináče, boudy, vlaječky a ohrádky, anebo proč jsou nabarvené cesty? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Za všechno může projekt Landscape Festival, který je letos v Ostravě poprvé. Byl spuštěn 30. května a potrvá až do 10. října 2019. Základní myšlenkou tohoto festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru. Konkrétně v Ostravě má pak letošní ročník propojit historické centrum Ostravy s Dolními Vítkovicemi a s městskou částí Mariánské Hory. Po těchto městských částech jsou rozmístěny rozmanité instalace.

Zdroj: webová stránka landscape-festival.cz

Victoria Natura aneb právě ty květináče u radnice svým názvem odkazují na objev největšího leknínu na světě, Victoria Amazonica, který uskutečnil český botanik Tadeáš Haenke. V květináčovém bludišti můžete vidět téměř tisíc rostlin, z nichž se mnoho používá pro své léčivé účinky. Rostlinový labyrint má proto upozornit zejména na cenu a jedinečnost těchto účinků, kvůli kterých je potřeba rostliny chránit a zachovávat.

Zdroj: webová stránka landscape-festival.cz

KÁ O je velká plocha pokrytá růžovými vlaječkami nacházející se v Cingrově sadu kousek od nádraží Ostrava střed. Smyslem instalace je poukázat na jednu z urbanisticky problematických lokalit v centru města. V územním plánu má tato lokalita status občanská vybavenost, které v symbolické řeči barev přísluší právě růžová. Instalace zobrazuje nápis „Moravská Ostrava“, z něhož se na dané parcele uplatňují písmena „ká O“ – „(Moravs)ká O(strava)“.

Zdroj: webová stránka landscape-festival.cz

Komunikační vrstvy můžete najít přímo na Jantarové stezce, která vede do Dolních Vítkovic. Sami autoři říkají, že si tento barevný projekt můžeme vyložit různými způsoby. Od prostorových vrstev přes startovací dráhu až k elektromagnetickému spektru. Jelikož je vnímání každého člověka jiné, i toto nám tím pádem může připomínat rozdílné věci.

Zdroj: webová stránka landscape-festival.cz

Malé Bazaly jsou zmenšený dřevěný stadion hned vedle Forum Nová Karolina. Proto komu by se nechtělo cestovat do kopce a podívat se na ty opravdové Bazaly, může u nákupního centra omrknout ty festivalové.

Zdroj: webová stránka landscape-festival.cz

Pasáž velkoměsta nyní vede od Forum Nová Karolina k Domu umění. Autoři prostor zvelebili, protože po výstavbě Karoliny je pasáž čím dál frekventovanější, ale její šedý vzhled tomu neodpovídal. Nyní se k Domu umění můžete projít po barevných chodnících a cestách.

Vybrali jsme pro vás příběhy těch instalací, které asi míjíte nejčastěji, když se procházíte centrem. Instalací je ale celkem 31. Podrobný popis i polohu těch dalších, včetně uskutečněných nebo chystaných akcí, můžete nalézt na stránkách organizátorů. Přejeme příjemné zážitky při objevování!

Titulní fotografie: webová stránka landscape-festival.cz