Původem ruský režisér a celý herecký soubor posílený o další tváře a dechberoucí kostýmy. Tím vším oplývá nová inscenace Mistr a Markétka v Divadle Petra Bezruče. Hlavní postavy ztvárňuje Pavla Gajdošíková a Lukáš Melník. Největší pozornost na sebe ale strhává Lichého Wollad se svou suitou.

Z fantastického románu Michaila Bulgakova dramaturgyně Kateřina Menclerová a režisér Alexandr Minajev vytvořili inscenaci a dokázali do sálu divadla převést kouzla, magii a nadlidskost postav. Právě Menclerová, která stojí i za dramatizací románu, zasáhla do formy inscenace, když šestnáctý ze dvaatřiceti obrazů přesunula až na závěr. Inscenace tak končí popravou Ješua Ha-Nocriho, tedy Ježíše Nazaretského. Minajev pak inscenaci dává východní nádech. To i díky skvělým extravagantním kostýmům Davida Janoška. Ten tak pokračuje v úspěšné spolupráci s Bezruči poté, co úspěch slavila jeho scéna v Hedě Gablerové. Scénu, která je v první půli důležitým partnerem herců, vytvořila Lucie Labajová. Rovněž i ona s Bezruči spolupracuje dlouhodobě. Stejně jako Ivan Acher, jehož hudba podporuje magickou rovinu inscenace. I kvůli této lince pak s herci spolupracoval i opravdový kouzelník. Na pohybu na jevišti s tvůrci kooperovala Ladislava Košíková.

Foto: Lukáš Horký, bezruci.cz

Na jevišti se střídá na Bezruče nezvyklé množství postav. Kromě členů stálého souboru, kteří se postupně střídají a až na několik výjimek na sebe berou podoby hned několika postav, se tam objevují například i technici. Ústřední postavou je samotný ďábel – Wolland. Norbert Lichý v roli prodává veškerý svůj talent a charisma. Podobně na tom jsou i členové jeho suity. Ondřej Brett jako Korovjev je dominantním moderátorem večera. Azazelo Michala Sedláčka je uhrančivý, jistý a dynamický. Sedláček navíc skvěle pracuje s vtipem, mimikou a tempo rytmem. Magdaléna Tkačíková jako pekelná Hela, ženský element suity, mluví jen když je to nezbytné, zato skvěle vyjadřuje charakter a emoce tělovým projevem. Za očekáváními trošku zůstává Jakub Burýšek jako kocour Kňour. Přestože herecky Burýšek vystihuje hravě-démonickou povahu kocoura, tvůrcům se u něj nepodařilo využít potenciál postavy. Burýšek tak zůstává mírně ukrytý za výraznějším Sedláčkem a Brettem.

Hlavní role ztvárňují Pavla Gajdošíková a Lukáš Melník. Melník se mimo mistra objevuje i v roli Matouše Léviho a Pilátova tajemníka. V roli Markétky je Pavla Gajdošíková ženská, herečce však více sedí spíše role divoženky poté, co se spolčí s ďáblem. Melníkovi naopak skvěle vyhovovala partneřina s Vojtěchem Johaníkem, když se setkali jako dva umělci v blázinci.

Foto: Lukáš Horký, bezruci.cz

Z dalších rolí stojí za zmínku především Nikanor Ivanovič Bosý v podání Markéty Harokové. Ta perfektně dotaženými drobnými pohyby doslova hypnotizuje diváka. Zároveň v roli korupčníka perfektně zužitkovává svůj komický talent. Podobně baví i Markéta Matulová jako „telegram.“ Mírně za očekáváními pak zůstává Milan Cimerák představující mírně melancholického Piláta Ponského.

Tříhodinové drama Mistr a Markétka v Ostravě vyplňuje mezeru mysteriózních dramat. Po první repríze herci sklidili potlesk ve stoje, a já osobně si vsadím, že to rozhodně nebylo naposledy.

Titulní fotografie: Lukáš Horký, bezruci.cz