Šikana a nespravedlnost v pracovním prostředí a ukázka nelidskosti mezi lidmi – i tak by se dalo označit to, co se odehrávalo během premiéry psychologického dramatu Bull na jevišti Divadla Mír. Divák nepozná rozdíl mezi člověkem a zvířetem, kromě toho, že jeden z obou živočichů si je plně vědom toho, co a s jakým záměrem činí někomu dalšímu.

Na premiéru zhruba 70minutového psychologického dramatu Bull zavítalo v sobotu 2. února spoustu lidí, kteří zaplnili celý sál v Divadle Mír. V hlavních rolích vystoupili Kristýna Leichtová, Štěpán Kozub, Robin Ferro a Vladimír Polák, kteří pod režií Alberta Čuby vytvořili dojem opravdovosti v nezastavitelném sledu po sobě jdoucích událostí, kdy extrém střídal jiný extrém a absurdita místy až komediálně ztvárněných scén jenom potvrzovala skutečnost podobných situací, se kterými se člověk setká i v běžném životě.

Foto: Jan Lipovský

Děj se odehrává v prostředí korporace a odhaluje šikanu v rámci pracovního týmu, který čelí kvůli špatným pracovním výsledkům hrozbě, že někdo z týmu „poletí“. Postupně se tak členové týmu scházejí a tráví spolu čas v zasedací místnosti před příchodem šéfa. Už od začátku je poznat, že něco není úplně v pořádku a jednotlivé události v rámci děje působí jako dobře vymyšlená a účelová hra s jediným cílem – někoho se zbavit, někoho sejmout, někoho utopit v domnění vlastní neschopnosti. Dochází tedy k neustálému eskalování psychického nátlaku a projevů šikany. Tváře člověka a zvířete se střídají, a nakonec obě splývají, ale není jasné, jestli je to ještě člověk, nebo zvíře. Důraz je kladen také na psychologický profil jednotlivých aktérů, místy až s psychopatickými rysy osobnosti, které se v jednání šikanujících aktérů napříč celou hrou znatelně objevují.

Něco není úplně v pořádku a jednotlivé události v rámci děje působí jako dobře vymyšlená a účelová hra s jediným cílem – někoho se zbavit.

Když už se zdá, že by mohlo být všechno v pořádku, extrém vystřídá další extrém a napětí eskaluje. Divák ani nezná kompletní životní situaci každého z aktérů, takže si často není jistý tím, co je, nebo není v rámci děje pravda. Vše je dokonalá iluze utvářející realitu doplněná o absurdity, stereotypy a události, které však mají s reálným světem dost společného.

Foto: Jan Lipovský

Celá inscenace a její provedení odhaluje šílené situace a to, že člověk, který čelí veliké osobní krizi z nátlaku okolí a který ztrácí vidinu spravedlnosti a štěstí ze svého života, dokáže hrozné věci. Zároveň je to ponaučení a uvědomění si vlastní nedokonalosti a smyslu toho, proč lidé mají zůstat nadále lidmi.

Divadlo Mír se postaralo o kvalitní podívanou s dokonalými hereckými výkony. Pokud vás článek zaujal nebo máte o představení zájem, tak neváhejte, čas běží! Hraje se totiž jenom v únoru!

Titulní fotografie: Jan Lipovský