Divadlo Stará aréna o víkendu uvedlo inscenaci mladého režiséra z brněnské JAMU Marka Davida. Plavat v jezeře nabízí divákovi pohled na život autistického chlapce Wolfiho. Hra pro tři herce posouvá Starou arénu o další stupínek výše.

Téma, které bývá často tabu – autismus. Pohledem chlapce, který se upíná pouze k hudbě. To je motiv hry Marka Davida. Ten je jak autorem textu, tak i režisérem. Plavat v jezeře nabízí jiný pohled na nemoc, jenž často řadí postižené až na samotný okraj společnosti. David však v inscenaci klade důraz na známý fakt. Přestože autisté nedokážou stíhat běžnou společnost, v jednom oboru často vynikají. A může to být například v matematice nebo v umění.

Zdroj: archiv Staré arény

Scénu Kateřiny Doleželové tvoří statický pokoj. Ten se ovšem neustále mění. Jedinou jistotou pro autistu Wolfiho je jeho krabice, která ho doprovází. Hudba v inscenaci má několik fází. Kromě vážné hudby může divák slyšet kabaretní tóny či dokonce hip hop.

Marek David připravil pro herce nelehký úkol. Hodinu a čtvrt dlouhé představení leží na pouhých třech aktérech. Je ovšem nutné dodat, že Marian Mazur, Miroslava Georgievová a Robin Ferro tenhle úkol zvládli na výbornou.

Zdroj: archiv Staré arény

Wolfiho ztvárňuje letošní posila Divadla loutek Marian Mazur. A podobně jako v jeho nejnovější roli, Adriana Molea, i v postavě Wolfiho se stává jakýmsi moderátorem či vypravěčem díla. V Plavat v jezeře jsou komentáře okolního světa, ovlivněné určitou naivitou autistického chlapce, místy až tragikomickými glosami. Přestože diváky často rozesmějí, mnohdy se jedná o témata, která nejsou k smíchu. Mazur navíc v divadle osobně hraje na housle. I to přidává inscenaci na intimitě.

Miroslava Georgievová v roli Wolfiho matky opět dokazuje, jak skvělou herečkou je. Vztah matky ochotné podstoupit cokoliv pro to, aby její nemocný syn měl co nejlepší podmínky pro život. Diváky navíc v průběhu inscenace donutila k potlesku i pěvecká vložka, kterou Georgievová zvládla excelentně.

Zdroj: archiv Staré arény

Na první pohled nejméně výraznou, ale o to těžší roli má Robin Ferro. Ten se čím dál tím více stává výraznou postavou ostravské divadelní scény. A právě v Plavat v jezeře Ferro prokazuje, jak velký potenciál v něm dřímá. V průběhu děje ztvární hned několik postav, od násilnických partnerů přes učitele hudby či kabaretiéra po anděla.

Plavat v jezeře je dějem i hereckými výkony jednou z nejlepších položek repertoáru Staré arény. Přestože některé diváky možná odradí náročné téma autismu, sehnat lístky na tuto inscenaci bude bezpochyby náročný úkol, protože podobný kousek ve městě není. Stará aréna opět dokázala, že je důležitou součástí ostravského kulturního světa.

Titulní fotografie: archiv Staré arény