Už čtvrtý ročník má za sebou Art&Science konaný v porubském kampusu. Poprvé pod záštitou celé univerzity zde prezentovaly jednotlivé fakulty výsledky výzkumu nebo i všeobecné znalosti formou workshopů a praktických ukázek. Ruku v ruce vědě šla umělecká část události – ať už ve formě výstavy, nebo jako možnost vytvořit si něco svého.

Návštěvníci se mohli zapojit do celé řady pokusů. U Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství, kde odborníci odlévali žhavé kovy, si mohli vyzkoušet, jak pracuje EKG. Fakulta stavební dostála svému názvu a návštěvníci mohli stavět nebo si zkusit práci architekta. Fakulta strojní si pak připravila repliku formule, ve které bylo možné virtuálně závodit. Závodit mohli návštěvníci také na energokole, a to v různých disciplínách – ať už v normálním závodě, nebo v soutěži, kdo dříve svou vydanou energií uvaří vodu.

Část uměleckou pak zaujímala například výstava nazvaná Retrokina, kde byly vystavené exempláře historických projektorů, nebo Konfuciova třída zaměřená na východoasijskou kulturu.

Jak den postupně plynul, měnilo se i složení návštěvníků. V dopoledních hodinách to byli hlavně žáci a studenti základních, respektive středních škol, zatímco odpoledne sem přicházeli i lidé práce povinní. Program byl připraven i pro ty nejmenší. Ti si mohli vyzkoušet tzv. podivuhodná kola – jízdní kola, kterým něco chybělo, nebo naopak přebývalo, nebo si odnést domů ručně vyrobený talíř.

Mimo pokusy a jiné praktické aktivity byla lákadly i hudební vystoupení. Mezi účinkujícími se objevili ATMO music, Banjo Band Ivana Mládka nebo skupina N.O.H.A. Stánky s občerstvením samozřejmě také nemohly chybět. A ten, kdo chtěl, si s sebou mohl domů odnést pamětní minci, kterou si sám vyrazil.

Foto: Tereza Zgabajová

[envira-gallery id=“71566″]