Letní představení Staré arény je pravidelným startem nové sezóny. Ani letos tomu není jinak. Po inscenacích Výlet na měsíc nebo Cesta do Ameriky si tvůrci připravili Epos o Gilgamešovi. Režie se ujal umělecký šéf Staré arény Pavel Gejguš, v hlavní roli můžeme vidět Víta Hofmanna.

Je tradicí, že při letních inscenacích Staré arény diváci nesedí na sedačkách. Po putováních napříč prérií za obchodním centrem Forum Nová Karolina nebo po měsíční krajině v Dolních Vítkovicích se diváci dostanou více do centra města – do budovy bývalého hobbymarketu Bauhaus a jejího nejbližšího okolí. Nutno poznamenat, že prostorám umění sluší, v současné době tam sídlí galerie Plato a v minulosti tam proběhl festival současného umění NORMA.

Velkou zásluhu na úspěchu inscenace má společně s Pavlem Gejgušem dramaturg Antonín Dvořák. Při úpravách díla z druhého tisíciletí před naším letopočtem se jim povedlo přepracovat prastarý text do moderní podoby. Zároveň zkrátili dlouhé dílo až na délku okolo devadesáti minut, přičemž ovšem nevyškrtli žádnou významnou část eposu, kterou mnoho z nás zná z maturitní četby. Pomyslnou fajfku si do kolonky úspěch může zapsat i Iva Bartošová za kostýmy a scénu. Obě své úlohy zvládla s neuvěřitelnou nápaditostí. Oproti minulým letům se jí povedlo využívat změn prostředí, které putovní inscenace nabízejí. Jedinou kaňkou je (ač dobře vím, že tohle tvůrci nemohou v outdoorových prostorech ovlivnit) špatná slyšitelnost některých herců.

Celý epos je o Gilgamešově vyrovnání se se smrtí přítele a následné obavě z vlastní smrti. Proto se vydá na dlouhou a složitou cestu za nesmrtelností. Konečná podoba eposu se nemusí zamlouvat konzervativním divákům. Gilgameš ve ztvárnění Víta Hofmanna je na první pohled pochybnou postavou v pestrých trenýrkách. Zdatně mu sekundují Jan Lefner v roli Enkidua či Robin Ferro jako představitel uskupení “Vzýváme Gilgameše”. Ženskost a (snad se obě dámy neurazí) zkušenosti dodávají inscenaci Miroslava Georgieová a Lenka Sedláčková.

Letní inscenace Epos o Gilgamešovi / NESMRTELNOST má před sebou už jen pár dalších repríz, konkrétní termíny najdete zde. Celá inscenace je zajímavým letním zpestřením a plnohodnotným zahájením divadelní sezóny.

Foto: facebooková stránka Stará aréna Ostrava