Třetí ročník festivalu Cirkulum se konal od pátku 8. do neděle 10. června. Nový cirkus a pouliční divadlo ovládlo porubskou Hlavní třídu, na Alšově náměstí vyrostlo šapitó a technicky náročnější představení se vměstnala do auly Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Co všechno bylo k vidění?

Až z Austrálie přijel diváky pobavit Fatt Matt. Před začátkem svého představení chodil mezi diváky a téměř každého přivítal. Byl oblečený do těsných růžových kraťasů a vypadal, že neumí do pěti napočítat. Tento podivný pán byl však schopen postavit si na nos hůlku na čínské jídlo a na ní balancovat se třemi vajíčky. Jezdil na asi dvoumetrové jednokolce a žongloval u toho. Na závěr svého vystoupení dělal stojky a planche na pyramidě ze skleniček.

Kromě představení všeho druhu si mohli odvážlivci v šapitó vyzkoušet workshopy párové a závěsné akrobacie. V sobotu dopoledne byla akrobacie v kruhu s Alžbětou Moravcovou a v neděli akrobacie na šálách s Leonou Macurovou. Obě lektorky jsou z ostravského Cirkusu trochu jinak.

Německá artistka Silea v ostravském šapitó předvedla show, kterou sama nazvala The greatest one woman show on earth. Všestranná umělkyně slibovala představení plné magie, provazochodectví, polykání žiletek a dalších zvláštností. Hranice umění nelze vymezit. Toto na mě však jako umění moc nepůsobilo. Pár úctyhodných prvků bylo zbytečně zabaleno do zdlouhavých monologů. Místy infantilní show byla prokládána známými, na oko krvavými iluzemi. Nejsem si jistá, na koho mělo vystoupení cílit. Dospělí se ne vždy chytají na mluvící koně a jednorožce, kteří tvrdí, že jsme všichni z duhy, a na druhou stranu bylo představení přístupno až dětem od dvanácti let.

Nejlepší nakonec. V případě festivalu Cirkulum to rozhodně platilo. Představení Lurrak bylo kombinací nového cirkusu, hudby a komedie. Těžko se věří, že dění v malé továrně lze tak skvěle umělecky zpracovat. Každý z performerů byl mistrem ve svém oboru, ať už to byla závěsná, nebo silová akrobacie, herecký výkon, či perfektní souhra (ne)hudebních nástrojů v podobě sudů, prken a kovových tvárnic. Publikum odměnilo umělce dlouhými ovacemi ve stoje.

„Cirkulum se mi líbilo obzvlášť proto, že přesto, že se jedná o cirkus, nevyužívají ani nezneužívají se zde zvířata. Pěkným příkladem bylo uskupení Lalek z Polska, kteří přivezli krásný cirkus umělých loutek, kde byla třeba žirafa, slon a lev. Zúčastnila jsem se také workshopu akrobacie na kruzích s Acrobetkou, která je mistryní svého oboru. A i přes šílené vedro v šapitó jsem si Cirkulum náramně užila,“ hodnotí festival jedna z návštěvnic, Martina Kubinová.

I když se mi jedno vystoupení úplně nelíbilo, musím říct, že jinak byl festival skvělý. Nový cirkus pořád posouvá své hranice, pořád objevuje nové disciplíny a je dobře, že ostravským divákům je toto všechno každoročně zpřístupňováno. Děkujeme pořadatelům a těšíme se, čím nás překvapí příští ročník.

Foto: Tereza Zgabajová

[envira-gallery id=“70946″]