Letošní ročník MOVE Festu Ostrava je za námi. Měli jsme možnost zhlédnout spoustu neotřelých vystoupení, která se nesla v duchu tance a módy. A o tom, že toto spojení funguje, nás přesvědčila hned první inscenace. Pojďte s námi nahlédnout do toho, co se celých šest dnů dělo.

Jako první jsme navštívili představení Sólo, za něž získal Radim Vizváry, jeden z nejvýraznějších a nejuznávanějších umělců současného mimického divadla v Evropě, cenu Thálii 2016. Bez jediného slova dokázal sám utáhnout hodinu a půl dlouhé představení. Během toho vystřídal spoustu rolí – Houslista, Davida a Goliáše, topmodelku a mnohé další. Diváky na jednu stranu pobavil a na tu druhou je donutil zamyslet se. Lidské vlastnosti a stereotypy vykreslil do nejhlubších nejabsurdnějších detailů. Diváky zkrátka nezklamal ani v jediném ohledu, a proto se mu od nich dostalo neutichajícího potlesku a dlouhé standing ovation. „Radimovu tvorbu sleduji už dlouho. Rozhodně je špičkou ve svém oboru, a proto mě vystoupení nadchlo. Bylo jako vždy skvělé,“ hodnotil představení Petr Majerský, jeden z návštěvníků festivalu.

Zdroj: facebooková stránka MOVE Ostrava

Ostravica Textilia je bezesporu velkou kapitolou ostravské historie. Téma MOVE Festu 2017 znělo „Tanec a móda“, a proto zde budova nemohla být opomenuta. Premiéra filmu Ostravica Textilia: Luxury Memories se uskutečnila v sobotu a byla obohacena také o vystoupení. Diváci sedící v zahradě Grossmannovy vily měli možnost vidět krátké taneční představení v oknech všech pater. Poté byli rozděleni do skupin a prohlíželi si jednotlivé části budovy, kde je herci bavili v přestrojení za duchy. Samotný film poukazoval na to, jak by budova mohla znovu ožít.

Zdroj: facebooková stránka MOVE Ostrava

V programu festivalu nechyběla ani francouzská módní návrhářka, která kdysi vyslovila větu: „Není ošklivých žen; jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými.“ Řeč je o světoznámé Coco Chanel, jejíž životní příběh se stal předlohou pro představení z dílny Jo Strømgren a Ulrike Quade Company. Kombinace tance, loutek a mluveného slova dala celému vystoupení úplně jiný rozměr, než na jaký jsme z klasických představení zvyklí. Norská spolupráce se tak dočkala pozitivních ohlasů nejen od diváků, ale také od významných kritiků v branži.

Autor: Petr Kiška, tanečníaktuality.cz

Jedna z tanečnic z představení Snílci či Ostravica Textilia: Luxury Memories, Lucie Kovářová, říká: „Festival po celoročním čekání určitě nezklamal, naopak. Viděli jsme špičky ve svém oboru, které byly velkou inspirací pro mou další práci. Moc jsem si to užila a těším se zase za rok.“  Podtrženo sečteno, MOVE Fest si užili diváci i účinkující, a proto nám nezbývá než popřát organizátorům mnoho sil a inspirace do dalších let a těšit se na další zajímavý program, který pro nás přichystají.

Titulní fotografie: facebooková stránka MOVE Ostrava