Donedávna chátrající budova bývalého Kina Mír zažila v sobotu 25. března svou obnovenou premiéru. Z iniciativy Alberta Čuby vzniklo v Ostravě nové divadlo. Divadlo Mír městu nabídlo novou scénu, jejíž posláním je především bavit. A baví už od prvního večera!

První premiérou šesté profesionální divadelní scény ve městě byla hra dramatika Sébastiena Thiéryho Dva úplně nazí muži. Mladý francouzský herec začal hry psát, protože nebyl spokojen s rolemi, které mu byly nabízeny. Začínal jako většina tvůrců s krátkými sledy skečů, brzy se však propracoval k celovečerním komediím. V roce 2014 pak v pařížském divadle spatřila světlo světa komedie Dva úplně nazí muži, kde si Thiéry zahrál roli Průši.

Sám autor se netají svým obdivem k tvůrcům absurdního divadla. Kvalit Beckettova Čekání na Godota či Plešaté zpěvačky Eugena Ionesca sice Dva úplně nazí muži nedosahují, ale to ani není účel hry. Konverzační humor v Thiéryho hře absurdní dramata těchto dvou legendárních autorů velmi převyšuje. Prostý humor ve většině replik nutí diváka ke smíchu každou chvílí – v některých místech se tak hra od bulvární komedie blíží až k legendárním francouzským fraškám. Sama bulvární komedie mezi zdejšími diváky nemá příliš fanoušků, přesto se Čuba nebojí a plánuje tento žánr v Míru dále rozvíjet.

Režie ostravské verze inscenace se chopil umělecký šéf divadla loutek Václav Klemens. Hraje se podle překladu Kateřiny Neveu a dramaturgii obstaral Tomáš Vůjtek z Komorní scény Aréna. Působivou scénu vymyslel David Bazika a kostýmy navrhla Marta Roszkopfová. Potvrdilo se tedy, že Divadlo Mír bude prostorem, kde se budou setkávat ty největší osobnosti ostravského divadla.

Fotografie ze zkoušky

Dva úplně nazí právníci se probudí na rozkládací sedačce a ani jeden z nich neví, jak se tam dostali. Když se do toho připlete manželka jednoho z nich, je o zápletku postaráno. Kdo s kým spí, kdo za to může a jak to, že si nikdo nic nepamatuje? Když se do toho připlete na první dojem ohluchlá prostitutka, je o dostatek zábavných příležitostí postaráno.

Rolí dvou nahých mužů se ujali Vladimír Polák z Národního divadla Moravskoslezského a Štěpán Kozub z Komorní scény Aréna. Polák jako uznávaný advokát Krečmer zpočátku vystupuje poněkud konzervativně, později však víc a víc přidává humor a ukazuje, proč je dlouhodobě jednou z nejvýraznějších hereckých osobností ostravské divadelní scény.

Divadlo Mír je situováno v Ostravě-Vítkovicích

Štěpán Kozub, ač velmi mladý, předvedl vyspělý výkon a Polákovi byl opravdu zdatným sekundantem. Přestože je Kozub diváky považovaný za herce podivínských a často také negativních rolí, v roli Průši působil přirozeně a diváky bavil pokaždé, když se objevil na scéně.

Roli Krečmerovy manželky Kateřiny úspěšně ztvárnila Pavlína Kafková z činoherního souboru Národního divadla Moravskoslezského. Za obsazení role Kateřiny Kafkovou je nutno tvůrcům pogratulovat. Zkušená herečka dokázala vystihnout charakter postavy, která v průběhu předvádí celé spektrum emocí od vzteku po beznaděj. Nejméně prostoru na jevišti dostala Pavla Gajdošíková ztvárňující prostitutku. Mladá herečka z Divadla Petra Bezruče i přes velmi úsporný text dokázala pobavit diváky skvělými grimasami.

Herci při premiérové děkovačce

Nově vzniklé Divadlo Mír už prvním představením dokázalo, že Ostravě má co nabídnout. Zda si své diváky získá a udrží, je otázkou budoucnosti. Je ovšem nutno podotknout, že první krok se Albertu Čubovi a dalším povedl.

Fotografie: Divadlo Mír