Dalším řečníkem, který vystoupil na sedmém Setkání Patriotů MSK, je člověk, který se v roce 1994 rozhodl investovat do výroby knih. Zda se mu tato investice vyplatila, posuďte sami.

Po 22 letech na trhu si tiskárna FINIDR právem drží pozici lídra oboru nejen v České republice. S roční produkcí přes 24 milionů výtisků je jedním z největších výrobců knih ve střední Evropě. O svůj příběh se s posluchači podělil jediný majitel firmy Ing. Jaroslav Drahoš. Nejednoho z přítomných jistě překvapil tím, jak velký obrat může mít tiskařský podnik, a to dokonce i v době, kdy se zdá, že čtenářů, kteří nedají dopustit na vůni nového papíru, rychle ubývá. O tajemství úspěchu jeho firmy se dočtete v rozhovoru Michaely Nedomové.

Co jste dělal předtím, než jste se začal věnovat firmě FINIDR ?

V roce 1990 jsem skončil ekonomickou školu v Ostravě, hned poté jsem nastoupil do tiskárny v Těšíně, kde jsem postupně působil ve funkci vedoucího financování, poté ekonomického ředitele.

Jsme sebevědomá firma a snažíme se podnikat takové kroky, aby konkurence byla pořád pozadu.

Rozumím tomu dobře, že založení tiskárny byla poté jasná volba?

Je to životní záležitost. V devadesátém roce už nebyla jistá práce a byl jsem osloven ředitelem a následně mi byla nabídnuta práce. Práce se mi líbila, i fabrika i obsah, a tak jsem se rozhodl pro tiskárnu. Dělám jen tohle a držím se hesla: „Pokud člověk dělá jednu věc a dělá ji dobře, měl by se jí věnovat dál.“

Takže jiné firmy nevlastníte?

Mám pár menších firem. Vlastním malé rekreační středisko Nová Polana a s manželkou spoluvlastním fitness centrum F:Club, ale to jsou spíše takové investice pro radost.

Byl ve vaší kariéře okamžik, ve kterém byste se odstupem času zachoval jinak?

Nemyslím si, že bych něco měnil. Samozřejmě, když se na to člověk dívá s nadhledem, každé podnikání spoluakceptuje fakt, že kariéra je časově náročná. Jediné, co bych opravdu chtěl změnit, je čas, který věnuji rodině. Synové teď mají třináct a čtrnáct let, a kdybych se jim mohl více věnovat, bylo by to lepší.

Jak trávíte volný čas?

Aktivně. Cestuji s rodinou, manželkou. Velice rád ale trávím dovolenou s batohem na zádech také se svými kolegy. Cestujeme do různých částí světa a to mě naplňuje.

Jedním z bodů firemní strategie je mít kvalifikované pracovníky srovnatelné s těmi nejlepšími v Evropě.

Kam nejdále jste vycestoval?

Myslím, že nejdále byly Velikonoční ostrovy. Byly velice nádherné a mystické.

Odkud proudí název firmy, FINIDR ?

Jedná se o směsku prvních písmen příjmení zakladatelů: Filipčík, Niedoba a Drahoš. Společně jsme zformovali firmu tak, jak ji zná celá Evropa.

Etický kodex firmy si vymysleli sami zaměstnanci v rámci svých společných sezení.

Jak motivujete své zaměstnance?

Především osobním příkladem. Peníze jsou důležitá věc, ale je to podmínka nutná. Samozřejmě se také snažíme vytvářet pro naše zaměstnance prostředí, ve kterém chtějí pracovat, rozvíjet se a rozšiřovat obzory sobě i firmě. Jedním z bodů firemní strategie je mít kvalifikované pracovníky srovnatelné s nejlepšími v Evropě.

Jaká kritéria musí ve vašem podniku splňovat uchazeči o zaměstnání?

Hledáme schopné, ochotné lidi s týmovým duchem ze všech oborů. Prvotní je, aby měli jiskru a chtěli na sobě pracovat.

2016_10_06_rozhovor_jaroslav_drahos_3

Při své přednášce jste zmiňoval, že jako firma máte etický kodex. Co například zahrnuje?

Vymysleli ho sami zaměstnanci v rámci svých společných sezení. Etický kodex obsahuje jednak zásady jednání vůči sobě samým. Popisuje, jakým způsobem k sobě jednotliví lidé přistupují, spolupracují, ale zahrnuje také základní východiska, která plynou z etiky podnikání, kterou jsem ve firmě nastolil. Neděláme podvody, nedáváme ani nebereme úplatky… Zkrátka jde o soubor pravidel, která se po přečtení mohou zdát samozřejmá, ale v okamžiku, kdy je máte aplikovat i v reálu, tak už tak samozřejmá nejsou.

Jak ze své pozice zkušeného matadora v oboru vnímáte konkurenci?

Konkurenci neřešíme. Jsme sebevědomá firma a snažíme se podnikat takové kroky, aby konkurence byla pořád pozadu. Co už ovšem řešíme, je konkurence nekalá.

Každé podnikání spoluakceptuje fakt, že kariéra je časově náročná.

Přibližně 80 % knih, které u vás vytisknete, exportujete do zahraničí. Kam vyvážíte nejčastěji?

Hlavně do sousedních států. Náklady na dopravu hrají v našem podnikání klíčovou roli. Nejčastěji to je konkrétně Rakousko a Německo, dále Švýcarsko, Belgie, Francie, Holandsko, Anglie. Nedávno jsme ale třeba exportovali knihy až do Jižní Afriky.

Kde vidíte FINIDR za 10 let?

Máme představu, kde by mohl být FINIDR za pět let. Chtěli bychom vyrůst o dalších 50 %. Moje vize je být úspěšnější, zajímavější. Říkám, že buduji středověký hrad – uvnitř hradeb jsou pro naše zaměstnance a náš tým mnohem lepší podmínky než venku za hradbami. Nekrade se, nepodvádí a lidé dostávají odměnu za to, co umí, vědí a udělají. Jsme otevření, přející a nezávidíme si.

2016_10_06_rozhovor_jaroslav_drahos_1


Ing. Jaroslav Drahoš je dnes již jediným vlastníkem těšínské tiskárny FINIDR, kterou v roce 1994 zakládal spolu se dvěma společníky. Dnes se jeho tiskárna řadí mezi největší výrobce knih ve střední Evropě. Ročně zde více než 400 zaměstnanců vyrobí přes 24 milionů knih i jiných titulů v pevné a měkké vazbě. Loňský rok firma uzavřela obratem 850 milionů korun. 80 % produkce pak vyváží do zahraničí, např. do Německa, Polska, Rakouska, Švýcarska, ale i dál. Individuální přístup, flexibilita, klientský servis v pěti jazycích, nejvyšší kvalita, příznivé ceny a krátké termíny realizace dodávek jsou hlavními důvody její dlouholeté spolupráce s řadou významných tuzemských i evropských nakladatelů. Mimo jiné vlastní Jaroslav Drahoš také rekreační středisko a fitness centrum.

Autorské okénko: Z pana Drahoše vyzařuje od pohledu autorita, která ve vás budí přirozený respekt. I proto jsem měla z rozhovoru s ním velké obavy. Nicméně musím říct, že při osobním setkání působí velmi příjemně a zároveň kvalifikovaně. Rozhovor, stejně jako jeho přednáška na Patriotech MSK, pro mě byl velice zajímavý a jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout i do této sféry podnikání.

Fotografie: Tereza Zgabajová